Uzayda Temizlik Zamanı

Araştırma
Uzayda, "Dünyanın Alçak Yörüngesi" olarak tanımlanan bölgede, 10 santimetreden büyük boyutta 17 binden fazla nesne bulunuyor. Ve araştırmalara göre, 850 kilometre yükseklikteki 40 kadar nesn...
EMOJİLE

Uzayda, "Dünyanın Alçak Yörüngesi" olarak tanımlanan bölgede, 10 santimetreden büyük boyutta 17 binden fazla nesne bulunuyor.

Ve araştırmalara göre, 850 kilometre yükseklikteki 40 kadar nesnenin ağırlığı da üç tondan fazla. Hareket hızlarına gelince. bu nesneler ağırlıklarına kıyasla oldukça hızlı hareket ediyorlar. Çoğunun hızı saniyede 7 buçuk kilometreye ulaşıyor.

Bilim adamları, parçaların zincirleme şekilde birbirine çarpması ve bir enkaz bulutu oluşması endişe ediyor.
Bu da, dünyanın alçak yörüngesini kullanılamaz duruma getirebilir ve sadece uydular için değil, uzay seferleri için de ciddi bir tehdit haline gelebilir.

Bu nedenle, uzun süredir uzayın temizlenmesi konusunda fikirler geliştiriliyor. Son olarak bir grup bilim adamı, uzaydaki atıkların toplanması önerisini gündeme getirdi.

Önerinin temelinde, iki robot kolu bulunan uyduların devreye sokulması var. Robot kollardan biri, atığın sabit kalmasını sağlarken, diğeri de atığı yörüngeden çıkaracak itici gücü çalıştırmaya yarayacak.

Uzay programları hız kazanırken, uzaydaki çöp yığınının büyümesi kaçınılmaz hale gelmiş durumda. İlerideki olası sorunlardan biri de, bu nesnelerden her birinin binlerce küçük parçaya bölünme potansiyeline sahip olması.

Trt.net.tr