Uzay Aracı Havada Böyle Büküldü

Araştırma
İŞTE O GÖRÜNTÜLER!.. Uzaya turist taşıyacak olan ABD’li Virgin Galactic’e ait ‘özel mülkiyetli’ araç SpaceShipTwo (Uzay Gemisi 2), ilk kez havadayken ‘tüy gibi bükülme...
EMOJİLE

İŞTE O GÖRÜNTÜLER!..

Uzaya turist taşıyacak olan ABD’li Virgin Galactic’e ait ‘özel mülkiyetli’ araç SpaceShipTwo (Uzay Gemisi 2), ilk kez havadayken ‘tüy gibi bükülme’ pozisyonunu gerçekleştirdi.

Virgin, 4 Mayıs’ta California eyaletinin Mojave Çölü’ndeki üsten kalkan aracın 7 dakikalık uçuşuna ait görüntüleri yayınladı. SpaceShipTwo (SS2) test pilotu Pete Siebold’un, belirli bir yükseklikteki sabit konumuna ulaşınca, ikiz kanatlarını kaldırdığı ve aracı tüy gibi bükülme pozisyonuna getirdiği görülüyor. Yaklaşık 15 kilometre yükseklikte yapılan denemenin ardından 65 derecelik bir açıyla bükülmüş olan SS2, dakikada 4 kilometre hızla alçalmaya başlıyor. Uzay aracının asıl uçuşu sırasında bu manevra atmosferin dışında yapılacak.

Altı yolcu kapasiteli SS2, uzaya turist taşımadan önce sıkı denemelerden geçiriliyor. Araç şu ana kadar 8 test uçuşu gerçekleştirdi. SS2’nin uzaya yapacağı turistik gezilerin biletleri 200 bin dolar olacak. Virgin Galaktic’e göre, en az 370 müşteri, şimdiden uzaya seyahat etmek için toplam 50 milyon dolar depozito ödedi. Ancak SS2’nin ilk müşterilerini ne zaman bu yolculuğa çıkaracağı belirsizliğini koruyor.

Cihan-Zaman
 

Yorumla

FİKRİNİ BELİRT TARTIŞMAYA KATIL

Bu Yazıya İlk Yorumu Siz Yapın!
nem kurutmakoku giderme