Türkiye Bilimde Çin İle Yarışıyor

Araştırma
İngiliz ulusal bilim akademisi raporunda, geleneksel olarak güçlü bir bilimsel tabanı olmayan Türkiye, Tunus ve İran gibi ülkeler, hızlı bir şekilde yükselen bilimsel ülkeler olarak nitelenirken, Türk...
EMOJİLE

İngiliz ulusal bilim akademisi raporunda, geleneksel olarak güçlü bir bilimsel tabanı olmayan Türkiye, Tunus ve İran gibi ülkeler, hızlı bir şekilde yükselen bilimsel ülkeler olarak nitelenirken, Türkiye’nin, bilimsel performansının Çin’e yakın bir oranda büyüdüğü belirtildi.

Bilimin küresel dengesinin hızlı bir şekilde değiştiğinin vurgulandığı raporda, Türkiye’de 1995 ve 2007 süresince AR-GE harcamalarının altı kat arttığı ve araştırmacıların sayısının yüzde 43 yükseldiği açıklandı.

Financial Times, yükselen ülkelerin ortaya çıkardıkları güçlü araştırmalarla Kuzey Amerika, Avrupa ve Japonya’da ki geleneksel bilim liderlerine meydan okuduğuna işaret ederken, çalışma başkanı Oxford Üniversitesi’nden Chris Llewellyn Smith, “Birkaç ülke geleneksel bilimin süper güçlerine meydan okuyor. Bu küçük ülkeler birlikte büyük bir etkiye sahip olacaklar” dedi.

ANKA

Yorumla

FİKRİNİ BELİRT TARTIŞMAYA KATIL

Bu Yazıya İlk Yorumu Siz Yapın!
nem kurutmakoku giderme