Telefonu Gözlerinizle Kullanın

Araştırma
Cep telefonlarında son yılların yükselen trendi sesli kontrol sistemleri. Apple’ın geliştirdiği Siri isimli servis (İngilizce biliyorsanız) bu imkanı sunuyor. Ancak Hollanda merkezli bir proje o...
EMOJİLE

Cep telefonlarında son yılların yükselen trendi sesli kontrol sistemleri. Apple’ın geliştirdiği Siri isimli servis (İngilizce biliyorsanız) bu imkanı sunuyor. Ancak Hollanda merkezli bir proje olan Senseye kullanıcıya bu kontrolu gözleri ile yapma imkanı veriyor.

Telefonun ön yüzünde bulunan kamera yardımı ile göz hareketlerini algılayan sistem mesaj gönderme, oyun oynama ve daha birçok işlemi sadece bakarak yapmaya imkan tanıyor.

Kopenhag’taki IT Üniversitesi’ndeki bir ekip tarafından tasarlanan teknolojinin halen testleri sürüyor. Ekipten yapılan açıklamaya göre yüzde 90 oranında çalışan sistemin insanlar tarafından test edildiği belirtildi.

Şimdilik Google tarafından geliştirilen mobil işletim sistemi Android üzerinde çalışan bir prototip de geliştiren ekip, çalışmalarına hız vermiş durumda. 100 dolara mal olan ve USB girişi olan bütün Androidli telefonlarda kullanılabilen bir prototip de üretildi. Öte yandan teknolojinin farklı işletim sistemlerinde çalışan versiyonlarının da hazırlanabileceği ifade ediliyor.

shift