Özgürlükte Sonuncu, Mobilde Birinciyiz

Araştırma
Dünya Ekonomik Forumu’nun (World Economic Forum-WEF) 2001’den bu yana hazırladığı Küresel Bilgi Teknolojileri (BT) Raporu’nun 2010– 2011sayısı yayımlandı. 138 ülkenin BT alanın...
EMOJİLE

Dünya Ekonomik Forumu’nun (World Economic Forum-WEF) 2001’den bu yana hazırladığı Küresel Bilgi Teknolojileri (BT) Raporu’nun 2010– 2011sayısı yayımlandı.

138 ülkenin BT alanında eriştikleri düzeyi, güçlü ve zayıf oldukları yanları kıyaslamalı olarak veren raporda en kötü sonucu 135’incilik ile basın özgürlüğünde alan Türkiye, en iyi skorunu ise mobil şebekelerin nüfusu kapsamasında aldı.

Ülkelere BT karnesi veren rapor, 2010–2011 döneminde toplam 138 ülke için 71 kriter çerçevesinde Ağ’a Hazırlıklı Olma endeksini çıkardı. Türkiye, 71 kriter içinde sadece mobil kapsama alanında birinci sınıf ülkeler arasında yer aldı.

Rapora göre mobil şebekenin nüfusu kapsama oranında yüzde 100’lük orana ulaşan 22 ülke arasında yeralmayı başaran Türkiye, araştırmada iş yeri telefon aboneliği maliyetinde 4., konutlardaki telefon erişim maliyetinde de 7. sırada yer aldı.

Türkiye’de sabit telefon erişimi, satın alma gücü paritesine göre 8.2 dolar olurken, bu alanda en yüksek ücret 414 dolarla Benin ve 399 dolarla Rusya’da oldu. BT sektörünün gelişmesi için gerekli görülen kategoriler arasındaki basın özgürlüğü’nde 138 ülke arasında 135. olan Türkiye, iletişim maliyetleri ve vergilerin yüksekliğinde de sınıfta kaldı.

Ağ’a Hazırlıklı Olma endeksinde iletişim teknolojilerinin en ileri kullanımı konusunda ilk beş sırada yer alan ülkeler İsveç, Singapur, Finlandiya, İsviçre ve ABD oldu.

Bilgi ve iletişim teknolojilerinn ekonomik kalkınmaya sağladığı katkının da ele alındığı rapora göre ilk 10’da yer alan diğer ülkeler ise Tayvan, Çin, Danimarka, Kanada, Norveç ve Güney Kore oldu.

Haber Türk