NASA’nin Photoshop Oyunu!

Araştırma
Hubble’ın çektiği inanılmaz uzay resimlerini hepimiz gördük. Ancak bu resimlerin basit bir fotoğraf olmadığı, farklı gri resimlerin bir araya getirilerek renklendirildiği ortaya çıktı. Video içi...
EMOJİLE

Hubble’ın çektiği inanılmaz uzay resimlerini hepimiz gördük. Ancak bu resimlerin basit bir fotoğraf olmadığı, farklı gri resimlerin bir araya getirilerek renklendirildiği ortaya çıktı.

Video için tıklayın…

Videomuzda üç Hubble kamerası ile görüntüsü alınan NGC 3982 galaksisinin nasıl renklendirildiğini seyredeceksiniz. Boyutlandırma, döndürme, hizalandırma, renk işlemleri ve diğer işlemlerle beraber tüm çalışma yaklaşık 10 saat almış. Videoda göreceğiniz gibi ortaya çıkan resmin rengi sahte ve insanlar tarafından belirlenmiş.

Ancak Photoshop’ta yapılan bu birleştirme, resimlerin sahte olduğu anlamına gelmiyor. Bu, bir uzay mekiğinde olsaydık Hubble’ın resimlerinden farklı bir şey göreceğimiz anlamına da gelmiyor. Photoshop işlemleri, ham veriyi insanların görebileceği bir hale getiriyor. Bilim adamları, bilgileri resimlerde renklerle temsil etmeyi tercih etmişler.

Daha fazlası için www.chip.com.tr sitesini ziyaret edebilirsiniz.