Mars hazırlıkları Etna’da başladı

Araştırma
İtalya’nın Sicilya kentindeki Etna dağı, uzaktaki dünyaları keşfetme misyonundaki robotların test yatağı oldu. Uzay robotları, Almanya’nın uzay ajansı tarafından Avrupa’nın en aktif ...
EMOJİLE

İtalya’nın Sicilya kentindeki Etna dağı, uzaktaki dünyaları keşfetme misyonundaki robotların test yatağı oldu.

Uzay robotları, Almanya’nın uzay ajansı tarafından Avrupa’nın en aktif yanardağında test edildi. Volkanın ıssız yüzeyi, kuru ve rüzgârlı iklimi, robotların adım çalışmaları yapmaları için ideal alanı sağladı.

NTV’de yer alan habere göre; Testleri, Almanya Uzay Merkezi programını yürüten Alman Havacılık ve Uzay Merkezi gerçekleştirdi. Alman Havacılık ve Uzay Merkezi, Alman, İngiliz, Amerikalı ve İtalyan uzmanları ROBEX (Aşırı Çevre Ortamlarının Robotik Araştırması) konusunda araştırma yapmaları için bir araya getirdi. Uzmanların amacı uzayda kullanılacak robotik ekipmanları geliştirmek. 

/

Etna Dağı yakınındaki Catania Ulusal Volkanoloji Enstitüsü’nde bir volkanolog olan Dr. Boris Behncke yaptığı bir açıklamada, “Bu, Ay veya Mars’ta ileride gerçekleşebilecek bir iniş misyonunu taklit etmek amaçlı yapılan bir deney, bu tür misyonlarda çok sayıda robot kullanılıyor” dedi. 

Etna Dağı’nda öğrenilen teknikler daha sonra Ay ve Mars’ta gerçekleştirilecek olan görevlerde kullanılacak. 

Deneylerin bir başka amacı ise Etna Dağının derinliklerini keşfetmek ve sismik hareketler hakkında yararlı teknik veriler edinmek.

İlk robotik test aşaması, yanardağın Piano del Lago bölgesinde tamamlandı. Bilim adamları bu bölgeye rover robotları ve dronların da dahil olduğu bir grup cihazı monte ederek ayda da benzeri gerçekleşen sismik aktiviteleri denetlemeyi umuyor. 

/

Geçtiğimiz yıl, Avrupa Uzay Ajansı (ESA) genel başkanı Jan Woerner, firmanın ayda bir köy inşa etme yönündeki söylentileri üzerine ayrıntılı bilgi vermişti. Woerner yaptığı açıklamada uzay araçları için bir mola yeri, madencilik ve hatta turizm amaçlı bir ‘köy’ inşa etmek istediklerini açıklamıştı. Alman Havacılık Merkezi ile Ay Köyünde çalışma ihtimali olan ESA, projeyi gelecekteki Mars misyonları için potansiyel bir başlangıç merkezi olarak nitelendirdi. 

Woerner ‘Ay Köyünden kastım müstakil evler, bir kilise, belediye binası değil. Benim amacım köy kavramının özünü inşa etmek: Aynı yerde çalışan ve birlikte yaşayan insanlar. Bu yerde Ay olacak.’