İklim Değişikliğini O İzleyecek

Araştırma
NASA, okyanus gözlemi için yararlanılacak olan "Aquarius" uydusunu 24 saatlik gecikmeyle fırlattı. California’daki Vandenberg Üssünden Delta 2 füzesiyle fırlatılan "Aquarius/SAC-D...
EMOJİLE

NASA, okyanus gözlemi için yararlanılacak olan "Aquarius" uydusunu 24 saatlik gecikmeyle fırlattı.

California’daki Vandenberg Üssünden Delta 2 füzesiyle fırlatılan "Aquarius/SAC-D", yeryüzündeki iklim değişimiyle suyun dolaşımı arasındaki ilişkinin daha iyi anlaşılması amacıyla okyanusların yüzeyindeki tuz yoğunluğunu düzenli bir şekilde kesin verilerle ölçecek.

Bu uydunun, NASA, Arjantin Uzay Ajansı, Ulusal Uzay Faaliyetleri Komisyonu’nun işbirliğinin bir ürünü olduğu, bu işbirliğine Brezilya, Fransa, Kanada ve İtalya’nın da katıldığı belirtildi.

"Aquarius", yeryüzünden 657 kilometre yüksekteki yörüngesinden okyanus yüzeyinin tamamını inceleyecek ve zamanla konumu takip ederek tuzluluk oranlarındaki değişimle ilgili aylık tahminler sağlayacak.

2 yıl önce fırlatılan Avrupa’nın "Smos" uydusunun da okyanuslardaki tuzluluk oranını incelediği ancak "Aquarius"un yapacağı ölçümlemelerdeki kesinlik sayesinde sahip olunan bilgilerde ilerlemeler kaydedileceği açıklandı.

Trt.net.tr