”Gezegenlere Yolculuk” Daveti

Araştırma
Ankara Üniversitesi Rasathanesi yarın gökyüzü meraklılarının teleskoplarla Venüs’ü, kızıl gezegen Mars’ı, kraterleriyle Ay’ı, halkalı dev gezegen Satürn’ü izleyebileceği etkinl...
EMOJİLE

Ankara Üniversitesi Rasathanesi yarın gökyüzü meraklılarının teleskoplarla Venüs’ü, kızıl gezegen Mars’ı, kraterleriyle Ay’ı, halkalı dev gezegen Satürn’ü izleyebileceği etkinlik düzenleyecek.

Her yaştan gökyüzü meraklısına açık olan ve 19.30’da başlayacak etkinlikte, katılımcılar evrende neşeli bir yolculuğa çıkacak ve uzmanlar eşliğinde gözlem yapma fırsatını yakalayacaklar.

Şehir ışıklarından uzakta gökyüzüyle buluşacak olan katılımcılar, ışık kirliliği altında unutulan yıldızlar, gezegenler ile görsel bir şölen yaşayacaklar.

Etkinlikte gökyüzü meraklıları, havaların açık olması durumunda, Venüs gezegenini, kızıl gezegen Mars’ı, kraterleriyle Ay’ı, halkalı dev gezegen Satürn’ü teleskoplarla görme şansına sahip olacak.

Etkinlik programında çıplak gözle gökyüzü tanıtımı ve teleskoplarla çeşitli gök cisim gözlemlerinin yanı sıra gök bilim ile ilgili merak edilenlerle ilgili söyleşi yapılacak.

Teleskoplarla gözlem deneyimi yaşayarak gözlem araçlarının ve rasathanede kullanılagelen aletlerin zaman içinde nasıl değiştiğini ve geliştiğini görmek isteyenler için Rasathane Müzesi etkinlik boyunca katılımcıların ziyaretine açık olacak.

Ankara Üniversitesi Rasathanesi, yıl boyunca devam edecek etkinlikleriyle gökyüzü meraklılarına kapısını açmaya devam edecek. Rasathanenin şehirden uzak ve yüksek bir konumda bulunduğundan katılımcıların yanlarında kalın giysiler bulundurması istendi.