Facebook uygulamalarına dikkat!

Araştırma
Facebook’ta özel bilgi ve mesajlaşmaların gizliliyle ilgili her geçen gün yeni bir açık ortaya çıkıyor. Son olarak Alman RTL kanalında yayınlanan Stern TV adlı programda Facebook ile ilgili yapı...
EMOJİLE

Facebook’ta özel bilgi ve mesajlaşmaların gizliliyle ilgili her geçen gün yeni bir açık ortaya çıkıyor. Son olarak Alman RTL kanalında yayınlanan Stern TV adlı programda Facebook ile ilgili yapılan bir deneme, sitedeki uygulamaların güvenlik duvarının aşılmasına imkan verdiğini ortaya koydu. Akıllı cep telefonlarındaki gibi “App” kısaltmasıyla da bilinen ve Facebook içinde oyun, müzik, doğum günü kutlaması, tebrik kartları gibi bir çok alanda kullanılan uygulamaların, kullanan kişinin profiline ve mesajlarına ulaşmaya imkan sağladığı belirlendi.

Stern TV’nin bu haftaki bölümünde gösterilen denemede, program ekibi bir bilgisayar uzmanına Facebook’ta kullanılmak üzere Noel tebrik kartı App’i hazırlattı. Kullanım şartlarını okumadan App’i kabul eden bir çok kişi Noel dönemi boyunca bu uygulamayı kullandı. Programı hazırlayan uzmanda yaptığı basit bir ayarla App’i kullanan bu kişilerin özel mesajlarına hiç bir sorun olmadan erişti. Hatta uygulamayı kullananların Facebook’ta bağlantı kurduğu tüm kişilerin özel mesajları da programcı tarafından görülebildi. Ulaşılan mesajlar arasında kişilerin kendi aralarında özel olarak paylaştığı banka hesap numaraları ya da cep telefon numaralarının da olması dikkat çekti.

Programda ortaya çıkarılan bu durum şaşkınlık yaratırken, Facebook’ta bilgi sızıntısına yol açan bu durumla ilgili uzmanlar kullanıcıları uyardı. Verilen bilgiye göre, kullanıcıların bir App’i başlatmadan önce kullanım şartları ve kişinin hesabına erişimiyle ilgili izinleri içeren ön bilgi sayfasını iyi okuması gerekiyor. Uygulamaların çoğu, kullanıcının ve bağlantılarının bilgilerine erişim iznini bu sayfadan alıyor.

Uygulamanın bu sayfa iyice okunmadan başlatılması, App’i hazırlayan programcının bilgilerinize ulaşmasına izin verilmesi anlamına geliyor. Yine Stern TV’de verilen diğer bir şaşırtıcı bilgiye göre, bu durum Facobook tarafından çok normal karşılanıyor. Hatta  uygulama hazırlayanlara yönelik “Facebook Developers” sayfasında, App’lerin programlanması aşamasında kullanıcıların özel bilgilerine ulaşabilmek için yapılması gereken ayarlar gösteriliyor.

 

Yorumla

FİKRİNİ BELİRT TARTIŞMAYA KATIL

Bu Yazıya İlk Yorumu Siz Yapın!
nem kurutmakoku giderme