Bilgisayar Kullanıcıları Tutarsız Mı?

Araştırma
ESET, ABD merkezli araştırma kuruluşu Harris Interactive’e yaptırdığı ve 2027 kişinin katıldığı anket sonuçlarını ilginç bir şekilde yorumladı; bilgisayar kullanıcıları tutarsız! ESET’in b...
EMOJİLE

ESET, ABD merkezli araştırma kuruluşu Harris Interactive’e yaptırdığı ve 2027 kişinin katıldığı anket sonuçlarını ilginç bir şekilde yorumladı; bilgisayar kullanıcıları tutarsız!

ESET’in bu sonuca varmasındaki sebep ise ankete katılanların %69’unun güvenliklerinden endişe duyduklarını belirttikleri halde üçte birinin sosyal medya sitelerindeki parolasını hiç değiştirmemiş olması. Katılımcıların %15’i ise parolasını en az bir yıl önce değiştirmiş.

Anket sonuçlarını paylaşan ESET Kuzey Amerika Sanal Tehdit Analiz Merkezi Teknik Eğitim Müdürü Randy Abrams, şu bilgileri verdi: "Ankete göre hesap sahiplerinin %67’si gizlilik ihlalleri konusunda endişeleri olduğunu belirtirken, bunların %55’i hesaplarının gizlilik ayarlarını 6 ayda bir kontrol etme zahmetine bile katlanmıyor. Bu birçok sorun yaratır. Örneğin, Facebook hesabının ayarlarını ne zaman kontrol etmeniz gerektiğini tahmin etmeniz güç, çünkü yöneticiler kullanıcı gizliliğini etkileyebilecek değişiklik yaptıklarında bunu kullanıcılarına bildirmiyorlar."

Abrams’a göre sosyal medya hesaplarımız, e-posta hesaplarımız ve diğer çevrimiçi servisler için aynı parolayı kullanıyorsak her 5 dakikada bir parolamızı değiştirmemiz gerek! Çünkü Sony servislerinin hacklenmesi olayı gibi bir durumda tüm hesaplarımızı kaybedebiliriz.

Randy Abrams sözlerine şöyle devam etti; "İyi bir parolanız ve belirli düşmanlarınız olmadığınız varsayarsak parolanızı değiştirmeniz gereken zaman aralığını hesaplayabileceğimiz bilimsel bir formül yok. Genel olarak örneğin Facebook gibi bir site için her 3 ya da 6 ayda bir parolanızı yenilemek yeterli olacaktır, zaten ankete katılan kullanıcıların %70’i son 90 gün içerisinde parolalarını değiştirmiş değiller. Kin tutan bir eşten ayrılmak, akıllı telefonun çalınması gibi olaylar parolanızı değiştirmenizi gerekli kılar."

"Her ne kadar Facebook bazen değişiklik yaptığında medyayı haberdar etse de, birçok değişiklik gizlice gerçekleşiyor. Facebook bunu bilerek yapıyor, amacı yapılan değişiklikleri duyan kullanıcıların çekinip hesaplarını kapatmaya yeltenmesinin önüne geçmek."

"Gerçek şu ki Facebook hesabınız varsa iki haftada bir ayarlarınızı gözden geçirmeniz Facebook’un gizlice yaptığı değişiklikleri fark edebilmeniz için gerekli. Facebook gizlilik ayarlarını "ayarla ve unut" olarak görmeyin, yakın zamanda da böyle olması beklenmiyor. Siz ne kadar gizliliğinizi korumaya çalışırsanız Facebook pazarlama bölümü sizin iki katınız kadar çalışarak bilgilerinizi haberiniz olmadan paylaşabilmenin yolunu arıyor."

"Arkadaşlık ya da bağlantı teklifi aldığınız kişileri tanıdığınızdan emin olun. Sosyal medya kullanıcılarının %11’i listesindeki arkadaşların sayısından endişe duyuyor, bilmeniz gereken tamamen sizin seçiminiz olduğu. Size tavsiyelerde bulunabiliriz fakat kiminle arkadaş olacağınızı yalnızca siz bilebilirsiniz."

ShiftDelete.Net

 

Yorumla

FİKRİNİ BELİRT TARTIŞMAYA KATIL

Bu Yazıya İlk Yorumu Siz Yapın!
nem kurutmakoku giderme