Akıllı telefonların insanlara verdiği 5 zarar!

Araştırma
Teknolojik gelişmeler hayatımızda çok fazla kolaylıklar getirebildikleri gibi bazı sıkıntılarıda beraberlerinde getirmekteler. Bu konuda en fazla tartışma yaratan teknolojik gelişme cep telefonlarıdır...
EMOJİLE

Teknolojik gelişmeler hayatımızda çok fazla kolaylıklar getirebildikleri gibi bazı sıkıntılarıda beraberlerinde getirmekteler. Bu konuda en fazla tartışma yaratan teknolojik gelişme cep telefonlarıdır. Nedeni oldukça basit çünkü günlük hayatta bu kadar fazla yer alan başka bir teknoloji yok gibi. Aslında var ama ilk sırayı açık arayla cep telefonları almakta.

Teknoloji oldukça hızlı ilerliyor ve akıllı telefonlar cep telefonu olmanın da ilerisine giderek cebinizde birçok konuda yardımınıza yetişiyor. Ancak akıllı telefonlarda bulunan birçok özellik aynı zamanda sizin sosyal olmanızı da engelleyebiliyor.
 
Mesela yön bulma duygunuz ortadan kalkabilir. Bu sorunlar çok ciddi ve sorunları çözmekte oldukça kolay. Ancak neler yaptığımızı bilmemiz gerekiyor.

1. Her konuda telefonunuza güveniyorsunuz: Akıllı cebiniz sizi aptallaştırmıyor olabilir, ancak örneğin gideceğiniz yere her zaman GPS ile gitmeniz, bir yere kendi kendinize nasıl gideceğinizi size unutturabilir. Önemli telefon numaralarını hatırlamıyorsanız, acil bir durumda zor anlar yaşayabilirsiniz. Telefonunuzu yaptığınız işlerin yerine geçen bir cihazdan çok onları tamamlayan bir yardımcı yerine koymanız, daha uygun olacaktır.

Bu sorunu gidermek için talep ettiğiniz veriyi hatırlamaya çalışın. Gideceğiniz yer için takip etmeniz gereken yönleri yüksek sesle tekrarlayarak aklınızda tutun.

2. Çok iyi bir uygulama için 1 dolar vermemek: Akıllı ceplerde çok sayıda iyi ve ücretsiz uygulama bulmak mümkün. Zaman zaman ise çok küçük bir ücret karşılığında çok iyi bir uygulamaya sahip olabilirsiniz. Örneğin Sparrow, iPhone için harika bir e-posta istemcisi. 2 dolara satılan uygulama, özellikle Gmail kullanıcıları için oldukça kullanışlı. Eğer 5 liraya yiyebileceğimiz bir yemek için dışarıda sadece daha kolay ve daha lezzetli olduğu için 15 lira veriyorsak, uygulamalarda da aynısı geçerli olabilir. 1-2 dolar gibi küçük bir ücret karşılığında satın alacağınız uygulama, sizi birçok zahmetten kurtarabilir ve hatta eğlendirebilir.

3. Size her şeyi telefonunuz hatırlatıyor: Telefonunuz tarafından sıkça uyarıldığınızda, onu sıkça elinize alarak ekranına bakmak gibi bir alışkanlık edinirsiniz. Bazı kullanıcılar, telefonlarının herhangi bir uyarı vermemesine rağmen titrediğini düşünebiliyorlar.

Sadece önemli olan uyarıları almayı ve başka zaman kontrol edebileceğiniz şeyler için uyarılmamayı tercih etmeniz, dikkatinizin dağılmasını engelleyecek, telefonunuzu her dakika elinize almanıza engel olacaktır.

4. Arabada telefonunuzla oynuyorsunuz: Araba sürerken metin mesajı yazmak, sarhoş araba sürmekten daha tehlikeli olabilir.

5. Gizlilik ayarlarınızı izlemiyorsunuz: Akıllı cebiniz çok sayıda kişisel bilgi içerir. Bu durum iki önemli gizlilik sorununa yol açar. Bunlardan birincisi, telefonunuz çalındığında hırsızların verilerinize kolaylıkla erişebileceğidir. İkincisi ise bazı uygulamaların sizin hakkınızda bilginiz dışında veri toplayabilmesidir.

Bu sorunları çözmek üzere telefonunuzu bir parola ile koruyabilir, uzaktan silme özelliğini etkinleştirebilirsiniz. Android’de yeni bir uygulama yüklerken, hangi izinlere ihtiyaç duyduğunu dikkatle incelemek, yerinde bir davranış olacaktır.