7×8’i ezberlemek neden zor?

Araştırma
Kafiyenin akılda tutmayı kolaylaştırdığı belirlenirken, belli bir kural olmaması nedeniyle 6, 7 ve 8’li işlemlerin daha zor ezberlendiği tespit edildi. Fransız matematik uzmanı ve psikolog Nicol...
EMOJİLE

Kafiyenin akılda tutmayı kolaylaştırdığı belirlenirken, belli bir kural olmaması nedeniyle 6, 7 ve 8’li işlemlerin daha zor ezberlendiği tespit edildi.

Fransız matematik uzmanı ve psikolog Nicolas Gauvrit, çarpım tablosundaki bazı işlemlerin neden akılda zor kaldığı sorusuna yanıt buldu.

Yıllardır bilim insanlarının kafasını meşgul eden soruya üç açıklama getiren Gauvrit, çarpma işleminin sonucunun çarpılan sayılarla “kafiyeli” olmamasının ezberi zorlaştırdığını belirtti.

5×5=25 veya 6×6=36 işlemlerinde “kafiye” bulunduğunu, bu nedenle kolay akılda kaldıklarını belirten Gauvrit, sayılar ve sonucun birbiri ile uyumlu olmadığı 7×8=56 işleminin daha zor ezberlendiğini söyledi.

Nicolas Gauvit, 3×4=12 gibi küçük sayıların çarpımının günlük hayatta daha sık kullanıldığı için daha kolay hatırlandıklarını kaydetti.

Fransız matematikçi, 10 ile çarpımlarda sonuca sadece 0 eklenmesinin, 5 ile çarpımlarda da sonucun 5 ya da 0 ile bitmesinin ezberi kolaylaştırdığını ifade etti.

Gauvrit, ancak 6, 7 ve 8’ler için böyle kolay bir yöntemin bulunmadığını vurguladı.