Yumurta Donasyonu

Aile
Yumurta donasyonu doğurganlık şansı olan anne adaylarının hamilelik sürecini sorunsuz olarak gerçekleştirmek için başka bir kadından yumurta bağışlaması ile yapılan uygulamadır. Bazı durumlarda farklı...
EMOJİLE

Yumurta donasyonu doğurganlık şansı olan anne adaylarının hamilelik sürecini sorunsuz olarak gerçekleştirmek için başka bir kadından yumurta bağışlaması ile yapılan uygulamadır. Bazı durumlarda farklı sebeplerle doğurganlık yeteneği olsa da hamilelik başarılı bir şekilde gerçekleşmez. Aynı zamanda bazı anne adayları genetik durumlara bağlı olarak gebelik oluşmasını istemez. Bu durumda çiftlerin bebek sahibi olması için yumurta donasyonu yöntemi çok etkili bir tedavidir. Bu uygulama tüp bebek tedavisi ile çok benzeyen bir işlemdir. Uygulama sırasında yumurtalar donör olan bir kadınların alınır. Daha sonra alınan yumurtalar anne adayına nakledilir. Tedavi başarılı bir şekilde gerçekleştiğini de başarılı bir gebelik ortaya çıkabiliyor.

Tedavi sırasında anne adayı kendi çevresinden bir donör seçebileceği gibi bu konuda bir tüp bebek merkezinden de yardım isteyebilir. Genel olarak tüp bebek tedavisi sırasında donör seçimi bu konuda uzman merkezler tarafından yürütülmektedir. Yumurta donasyonu için seçilecek uygun adayın sağlık merkezleri tarafından detaylı olarak incelenmesi gerekir. Yumurta gelişimi olmayan veya genetik engeller olan kadınlarda bu yöntem çocuk sahibi olabilmek için çok pratik ve konforlu bir tedavidir.

Ülkemizde yumurta donasyonu yöntemi başarılı uygulanan bir seçenektir. Ancak bu konuda bazı yasal engeller olduğu için Kıbrıs gibi yabancı ülkelerde çok daha popüler bir yöntemdir. Burada ne ülkemizden birçok çift ve anne adayı yumurta donasyonu için Kıbrıs’taki tüp bebek merkezlerini tercih etmektedir.

Bkz: Yumurta Donasyonu Nedir, Nasıl Yapılır?

Yumurta donasyonu nasıl yapılır?

Yumurta donasyonu tedavisi, tüp bebek tedavisi ile birbirine çok benzemektedir. Bu aşamada öncelikle donör seçimi yapılır. Bu seçim anne adayının tanıdığı biri olabilecek. Hiç tanımadığı bir kişi de olabilir. Daha sonra seçilen donör için yumurta gelişimini sağlayacak bazı tedavi süreçleri hayata geçirilir. Anne adayı bu süreçte bir tedaviye girmez. Bu süreçten sonra anne adayında gebelik için hazır hale getirilir. Bu süreçte rağmen hisarı gebelik için uygun hale gelmelidir. Yumurta transferinden belirli bir süre önce anne adayının rahim için bazı ilaçlar kullanılır ve bu iki hazırlık eş zamanlı olarak gerçekleştirilir.

Daha sonraki süreçte baba adayından da sağlıklı spermler alınır. Yumurta donasyonu ile yumurta donörden alındıktan sonra sağlıklı bir embriyo oluşması için  spermlerin de  sağlıklı olması gerekir. Bu yüzden baba adayından eş zamanlı olarak sperm alınır ve alınan spermler mikroenjeksiyon yöntemiyle alınmaktadır.

Olan kişiden alan sağlıklı yumurta ücreti ile birlikte baba adayından alınan sağlıklı sperm ile laboratuvar da değerlendirdikten sonra anne adayının rahmine transfer edilir. Bu işlem yaklaşık değerlemeden sonra 4-5 gün geçtiğinde yapılır. Ardından bir5 gün kadar gebelik için beklenir. Bu süre sonunda standart gebelik testi yapıldıktan sonra gebeliğin başarılı olup olmadığına bakılır.

Yumurta donasyonu kimler için uygundur?

Öncelikle yumurta donasyonu tüp bebek tedavisi ya da farklı alternatif tedavilerle gebe kalamayan anne adayları için uygulanır. Öncelikle anne adayının yumurta üretiminin durması gerekir ve menopoz dönemine girmesi de uygun aday haline getirir. Bunun yanında kadınlarda rahim olmasına karşın yumurta üretimi olmaması ya da genetik yollarla bulaşan bir hastalık olmasa da Yumurta donasyonu tedavisi uygulanabilir. Bunun yanında Rahmi olan kişilerde erken dönemde menopoza girmek Ve kanser tanısı gibi yumurta alınma ameliyatları olunması da aday olması için yeterli olur. Bunun yanında yumurta rezervi ve kalitesi yeterli olmayan kişilerde de yumurta donasyonu tedavisi uygulanabilir. Bazı kadınlarda genç yaşta yumurtalıklar çeşitli nedenlerle alınabilir ve bu durumda yumurta donasyonu ve çocuk sahibi olması mümkündür.

Yumurta donasyonu fiyatları

Yumurta donasyonu fiyatları öncelikle tedavinin yapıldığı sağlık kurumuna göre değişebilir. Aynı zamanda doktorun uzmanlığı ve tedavinin gerçekleştiği ülke ile hastaya uygulanan ekstra tedavilere göre fiyatlar değişiklik gösterir. Tedaviler detaylı bir inceleme yapıldıktan sonra başarılı bir gebelik ortaya çıkması için ek tedaviler gerekebilir. Bu yüzden her çift için yumurta donasyonu maliyeti birbirinden farklı olacaktır. Aynı zamanda uygulamanın yapıldığı ülkedeki fiyatlar da tedavi.Için belirleyicidir. Bunun yanında çiftlerin aldığı uçak bileti ve konaklama gibi masraflarda yumurta donasyonu ücreti olarak gösterilebilir. Fiyatlar konusunda öncelikle detaylı bir araştırma yapmak ve fiyat karşılaştırmasından sonra karar vermek yerinde olur.

Yumurta donasyonunda bebek anneye benzer mi?

Yumurtadan sonunda bebeğin genetik özellikleri, babaya ve yumurta sahibi olan kişiye benzer. Yani bebek donör ve babasının benzeyecektir. Bebeğin anne ile benzer özellikleri olması zordur. Bu nedenle anne adayının donör ile ortak özelliklerinin olmazsa çok önemli olacaktır. Yapılan bazı araştırmalar ise anne adayının karnında amniyon sıvı sayesinde belirli özelliklerinin anneden bebeğe geçeceğini söyler. Ancak bilimsel olarak kabul edilen bir. Durum değildir. Bunun yanında bebek bazı zevklerini anne adayından alabilir.

Yumurta donasyonunda donör seçimi

Yumurta donasyonu da adayın verileri uygun olarak seçilmelidir. Adayın tıbbi geçmişi sosyal duruma geçmişse dikkate alınır öncelikle başarı oranı yüksek olması için 25 ile 35 yaş arası bir aday seçilmelidir. Bunun yanında alım öncesi yumurtalık rezervi, orman çevir oturan taraması da yapılır. Bulaşıcı hastalık olup olmadığına bakılır aynı zamanda adayın özellikleri ile anne adayının ağırlıkları birbirine fiziksel olarak benzerse çocuk için ilerleyen dönemde daha iyi olur. Aynı zamanda adayda ve adayın ailesinde bir sağlık problemi olup olmadığına bakılır. Aynı zamanda anne ve babanın kan grubuna göre uygun bir aday çıkması gerekir. Bunun yanında eğitim durumu da bazı ebeveynlerin talepleri arasında olabilir. Aynı zamanda kişilik özellikleri ve hobileri de dikkate alınmalıdır.

Kaynak: https://ivoxtupbebekmerkezi.com/

Yorumla

FİKRİNİ BELİRT TARTIŞMAYA KATIL

Bu Yazıya İlk Yorumu Siz Yapın!
nem kurutmakoku giderme