Şivan Perver:”Umarım Gülen’i iyi anlarlar”!

İliskiler
 Kürt sanatçı Şivan Perwer barış sürecine ilişkin konuştu.                       ...
EMOJİLE

 Kürt sanatçı Şivan Perwer barış sürecine ilişkin konuştu.                              

Kürt sanatçı Şivan Perwer Aksiyon Dergisi’nden Haşim Söylemez’e konuştu. Perwer’e göre barış süreci demek tüm farklılıklara saygı gösteren bir Türkiye’yi kurmak demek. İşte Perwer’in görüşmeler, PKK ve Türkiye’nin ilgili gündem maddeleri ile ilgili yorumları:

ÖZGÜRLÜKLER KANLA ALINMASIN

Kürt halkı ayaktadır ve bilinçlidir. Globalizm, ilim, edebiyat, teknik ve basın yönleriyle çok iyiler artık. Baş eğmezler. Ve özgürlüğünü istemektedirler. Kürtler özgürlüklerini kanla almasın. Bu özgürlüğün kardeşlik ve dostlukla alınmasını istiyorum. Kürtler, Türklerle beraber güçlü bir Türkiye kurmak istiyor. Tüm farklılıklara saygı gösteren bir Türkiye kurmak istiyorlar.

UMARIM GÜLEN’İ İYİ ANLARLAR

Evet, okudum. İyi bir mesajdır. Fethullah Hoca’nın fikirleri iyidir. Bu süreci desteklemesi çok manidardır. Umarım insanlar onun ne demek istediğini anlamışlardır. O geniş bir meydanda milletlerin edebiyat, kültür ve dinlerine hizmet ediyor. Okulları dünyada etkili durumda. Kürt sorununun çözümü konusuna Hoca’nın dâhil olması şart. Başlattığı hareket bugün Kürtçe televizyon-radyo açmış durumda. Kürtçe yayınlar yapıyor. Bunlar önemli adımlardır. Hiçbir siyasi beklenti olmadan yapılan hizmetlerdir.

SAKİNE’Yİ BARIŞI SEVMEYENLER ÖLDÜRDÜ

Sakine’yi çok yakından tanıyordum. Onunla çok oturup konuşmuşumdur. Kıymetli bir kadındı, Kürtlerin annesi olmuştu. Bazen ona “Kürtlerin Rosa Luxemburg’u” deniliyordu. Bu doğru. Cezaevinde kalıp işkence görmüş; ama dik durmuştu. Hep Kürtler için çalıştı.

-Sizce kim öldürmüş olabilir?

Barışı sevmeyen kişilerdir. Yoksa Sakine kimseye zarar vermedi. Sakine cinayeti eski dosyalar gibi rafa kaldırılmayacak. Cinayetin hesabı sorulacaktır. Kim yapmışsa deşifre olacak. O cinayet nerede planlanmış, kimler tarafından işlemiş bilinecek.

SÜREÇ İYİ NİYETE BAĞLI, PKK YUMUŞAK OLMAK ZORUNDA

Bu süreç hassas bir süreç ve kesinlikle iyi niyetlere bağlıdır. PKK daha yumuşak olmak zorunda. Bence PKK bu sürece destek veriyor. PKK’nın birkaç ismi ile konuştum. Süreç için iyi diyorlar. PKK, ‘Onların iyi niyetleri varsa biz bu süreci desteklemek için hazırız’ diyor./Hürhaber