Mutlu olmanın 10 prensibi

İliskiler
1-ARZULARI SINIRLAYALIM DAHA AZ  İSTEYELİM: Tatminsiz olmak, devamlı istemek kişiyi mutsuz eder. Böyle insanların maaşına zam yapılsa bile, daha fazlasını  istediklerinden mutluluğu yakalaya...
EMOJİLE

1-ARZULARI SINIRLAYALIM DAHA AZ  İSTEYELİM:

Tatminsiz olmak, devamlı istemek kişiyi mutsuz eder. Böyle insanların maaşına zam yapılsa bile, daha fazlasını  istediklerinden mutluluğu yakalayamadıkları  görülüyor. Diyelim  bir eşyası eksik olup da buna sahip  olsalar, bu kez listeye başkalarının eklendiği tespit edilmiş. Yani mutlu hayatı hep ertelemişler.

Bu yüzden elimizdekilerle mutlu olmak, halimize şükretmek mutluluğun da bir anahtarı konumunda.

2-DAHİ DEĞİLSEK ÜZÜLMEYELİM: Süper zeki insanların mutlu olup olmadıklarını inceleyen kimi çalışmalar genellikle zekanın etkisinin bulunmadığı sonucuna  vardılar. Çünkü zekâ  arttıkça beklentiler de büyümektedir ve bu  beklentilerden daha azıyla tatmin olmamaktadırlar.

Bu yüzden zekayı IQ ile ölçmek yerine insanlarla iyi geçinmenin esas alındığı “sosyal zekâ”dan bahsedilmeye başlanmıştır.

3-GENLERİMİZİN DEĞERİNİ BİLELİM: Kişilikle mutluluk birbirleriyle bağlantı halindedir. birçok araştırma dışa dönük kimselerin içe dönüklerden çok daha  mutlu olduklarını göstermiştir. bunun sebebi dışa dönük insanların,  arkadaş edinme veya evlenme gibi mutluluk getirici şeyleri daha fazla yapmaları olabilir.

Bir başka açıdan bakıldığındaysa, mutlu olmak dışa dönüklüğü getirebilir. Bazı araştırmalar, insanları mutlu etmenin onları sosyalleştirdiğini  ortaya koymaktadır.

4-DIŞ GÖRÜNÜŞÜMÜZÜ BAŞKALARIYLA KIYASLAMAKTAN VAZGEÇELİM: Elbette kendimize bakmalı, fazla kilolarımızı vermeliyiz. Ancak kendimizi olduğumuz gibi kabul ederek  sevmeliyiz. Kendini sevme yerine nefret eden kişi mutsuz olur. Nedense kadınlar çok şişman, erkeklerse çelimsiz olduklarını düşünüyorlar.

Reklamlarda ince genç mankenleri gören  kadınlar kendi  vücutlarına  olumsuz bakıyorlar ve depresyona girmeye yatkın hale geliyorlar.

5- DOSTLUKLAR KURALIM VE DOSTLARIMIZA DEĞER VERELİM:  dostluklar kuran,  arkadaşları olan kişilerin daha mutlu olduğunu biliyoruz. Özellikle aile desteği olanlar maddi yönden yetersiz bile olsalar mutluluğu yakalıyorlar.

6- EVLENENLER BEKARLARDAN DAHA MUTLUDUR: evli  kişiler eşinden moral destek ve güven almakta, kendini daha mutlu hissetmektedirler. Eğer evlilik iyi gidiyorsa olumlu etkileri kalıcı olmaktadır. Hele çocuklar aileye katıldığında ortak hedefler mutluluğu artırmaktadır.

7- ÖLÜMÜ DÜŞMAN DEĞİL DOST KABUL EDELİM: dine, Allah’a ve ölümden sonra yaşamaya inanma, özellikle yaş ilerledikçe  insanlara bir anlam  ve amaç sağlar. Dünyada tek başına kalma korkusundan uzaklaşmaya yardımcı olur. “İnanmanın faydasını en çok zor zamanlarda görüyoruz. Sıkıntıların üstesinden gelmenin en güçlü yolu dini bir inançtır.”

Bir inanç sistemine bağlı olmak hiçbir şeye bağlı olmamaktan iyidir. En çok ölüm korkusunda  bu durum kendini gösterir. İnanan kişi, ölüme korkarak bakmaz ve hayatının bir anlamı olduğunu bilir.

Dinin, mutluluğu artırmasının bir sebebi de sosyal etkileşim ve beraberindeki destektir.

8- BAŞKALARINA YARDIM EDELİM: Dinler, zor ve muhtaç durumda olanlara yardım etmenin insanın ruhu için iyi olduğunu tavsiye ederler. Bu beraberinde mutluluk da getirir. Birçok çalışma mutluluk ile başkalarını düşünerek yaşama arasında bir bağ olduğunu göstermiştir.  Fedakârlık, başkalarına  vermek insanları mutlu etmektedir. Mutlu insanlar gönüllü çalışmalara katılmakta, insanlara yardımcı oldukça da mutlulukları artmaktadır.

9- SAĞLIKLI VE DİNÇ YAŞLANALIM:  Aslında yaşlılık da hayatın normal bir parçasıdır ve kendine has gözelikleri vardır. Yoksa yaşlılık bazılarının sandığı gibi kötü değildir. Yaşlı insanlar gençler kadar mutlu olabilirler ve aslında yaşlılar, kendilerinin hayattan daha haz alabilirler.  Hayata olumlu bakmak, önlerine  gerçekleştirebilecekleri hedefler koymak yaşlıları mutluluğa götürür.

10- PARA GEREKİR AMA SADECE ZENGİNLİK MUTLULUK SAĞLAMAZ: Kişi kazandığı parayla yemeyi, içmeyi- giyinmeyi ve evin giderlerini  karşılıyorsa bu onu mutlu etmeye yetmelidir. Yoksa daha fazlasını  kazanarak mutlu olunmaz.

Önemli olan, daha fazla arkadaş, komşu  veya iş arkadaşına sahip olmaktır.  Warwick Üniversitesi’nden  Andrew Oswald, “İnsanlar sonsuz şekilde akacak yüksek miktardaki paranın,  kendilerini daha mutlu edeceği yanlışına düşüyorlar. Bu doğru değil. Doğru olan  paranın statü, statünün de daha iyi bir hayat sağladığıdır” diyerek paranın katkısını özetlemektedir.

Oswald, örnek olarak bilim adamı  ve topluma yardımcı olan bazı kişilerin  daha az para kazanmalarına rağmen bu görevlerini seçmelerini örnek göstermektedir. Oswald, sözlerini şöyle bağlamaktadır:  “Para önemlidir,  ama sıradan bir vatandaşın düşündüğü kadar değil.”

 

Milat