Komşunuzla Olan İlişkiniz Sağlığınızı Etkiliyor

İliskiler
İyi komşuluk ilişkilerine sahip olmanın ödünç tuz-şeker alabilmekten çok daha fazla faydası var. Sorunsuz devam eden komşuluk ilişkileri sağlığa iyi geliyor. Missouri Üniveristesi’nde yapılan bi...
EMOJİLE

İyi komşuluk ilişkilerine sahip olmanın ödünç tuz-şeker alabilmekten çok daha fazla faydası var. Sorunsuz devam eden komşuluk ilişkileri sağlığa iyi geliyor. Missouri Üniveristesi’nde yapılan bir araştırmaya göre, kişinin komşusuna güven duymasıyla kendini iyi hissetmesi arasında ortak bir nokta var. Yapılan araştırma ‘Social Science ve Medicine’ isimli dergide yayınlandı.

Missouri Üniversitesi’ndeki asistan Eileen Bjornstrom’un çalışmasına göre, komşularına kıyasla daha yüksek gelir sahibi olanlar komşularına güvenmekte zorlanıyor. Fakat gelir seviyesi, eğitim durumu ve yaş gibi faktörler göz önünde bulundurulduğunda, komşusuna güvenen insanların sağlık durumlarının ortalamaya göre daha iyi olduğu belirlendi. .

Eğer kişinin maddi durumu diğerine göre düşük kalıyorsa, bu durum strese, husumet, utangaçlık ve şüphecilik gibi olumsuz hissiyata sebep olabiliyor, bu da sağlık sorunları olarak ortaya çıkıyor. Bir çok insan güven duygusunun kendilerini nasıl etkilendiğinden habersiz yaşıyor fakat güven duygusu aslında kişinin tüm sağlığını etkiliyor.

Trt.net.tr