Çalışan Kadın da Şiddet Görüyor

İliskiler
Bitlis Vali Yardımcısı Tursun, ekonomik özgürlüğe sahip kadınların da şiddete maruz kalabildiğini söyledi. Tursun, ayrıca kadın ölümlerinin sona ermesi için caydırıcı cezaların gündeme gelmesini isted...
EMOJİLE

Bitlis Vali Yardımcısı Tursun, ekonomik özgürlüğe sahip kadınların da şiddete maruz kalabildiğini söyledi. Tursun, ayrıca kadın ölümlerinin sona ermesi için caydırıcı cezaların gündeme gelmesini istedi

Kadına yönelik şiddet, Bitlis’te de artış gösterdi. Kadına şiddetin eğitim ve kültürel seviyeyle çok ilgili olmadığını düşündüğünü anlatan Bitlis Vali Yardımcısı Sibel Tursun, ”Çünkü eğitim ve kültür seviyesi yüksek erkekler de kadına şiddet uyguluyor. Zaten medyada çıkan haberler de bunu gösteriyor. Ekonomik özgürlüğe sahip, kendi ayakları üzerinde durabilen kadınlar da maalesef şiddete maruz kalabiliyor” dedi.

Kadın ölümlerinin sona ermesi için bir takım yasal tedbirler alınması gerektiğine dikkati çeken

Tursun, şunları söyledi:

”Aile içi anlaşmazlıklarda kadınlara koruma tahsis edilebilir. Aslında bu gündemde olan bir konu. Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı’nın gündemine de alındı.

Bitlis’te 2011 yılında, şimdiye kadar 21 şiddet vakası oldu. Bu kadınlardan 5’i kadın konuk evine yerleştirildi. 16’sı ise barış ve uzlaşmayla sonuçlandı. Bizim için önemlisi barış ve uzlaşma. Ailelerin ayrılması değil, ailelerin birleşmesi ve bir arada tutulması önemli. Çünkü toplumun temelini aileler oluşturuyor.”

Kadının ekonomik açıdan güçlendirilmesinin de önem taşıdığını bildiren Tursun, eşinden ayrılmış, boşanmış, herhangi bir maddi güce sahip olmayan kadınlara, aylık bağlanabileceğini belirtti.

Tursun ayrıca kadın ölümlerinin sona ermesi için, erkeklere dönük caydırıcı cezalar verilebileceğini söyledi ve "Sadece para ve hapis yaptırımı değil, farklı yaptırımlar da uygulanabilir" diye konuştu.

Tursun, Bitlis’te bir kadın konuk evinin bulunmamasının büyük bir eksiklik olduğuna da değinerek, kentte konuk evi açılması için çalışma başlattıklarını söyledi.

Star

Yorumla

FİKRİNİ BELİRT TARTIŞMAYA KATIL

Bu Yazıya İlk Yorumu Siz Yapın!
nem kurutmakoku gidermefanusturservismerkezi