Aile birliğini korumak için öneriler

İliskiler
Yoğun iş hayatı, okul temposu, programlar derken ailece geçirdiğiniz zamanlar azalmaya mı başladı? O zaman bu durumu düzeltmek için bir müdahalede bulunmanın zamanı geldi demektir. İşte size işinizi k...
EMOJİLE

Yoğun iş hayatı, okul temposu, programlar derken ailece geçirdiğiniz zamanlar azalmaya mı başladı? O zaman bu durumu düzeltmek için bir müdahalede bulunmanın zamanı geldi demektir. İşte size işinizi kolaylaştıracak önerilerimiz:

Birbirinize notlar yazın

Ailenizin yüzüne gülümseme getirin, onları ne kadar önemsediğinizi notlara yazın. Bu notları çocuklarınızın okul çantalarına, eşinizin çantasına ya da odalarına bırakın, bilgisayar ekranlarına post-it olarak yapıştırın, çocuklarınızın yiyeceklerine yaratıcılığınızı kullanarak kalpler yapın ya da yazılar yazın. Uzakta okuyan çocuklarınıza her hafta e-posta gönderebilirsiniz.

Beraber yemek yapın

Çocuklarınıza nasıl yemek yapıldığını öğretin. Büyüklerinizden aldığınız aile yadigarı tarifleri çocuklarınıza öğretin, hem beraber vakit geçirin, hem eğlenin.

Akşam yemeğini ailece yiyin

Hayatın akışı içinde aynı sofraya oturamamaya başlamış olabilirsiniz. Bunu görmezden gelmeyin, akşam yemeğini ailece, masada, yemek için vakit ayırın. Bu süreçte televizyon açmayın, telefonları masadan uzaklaştırın ve sohbet ederek birbirinizin tadını çıkartın.

Gelenekler oluşturun

Ailenize has gelenekler oluşturun. Mesela haftanın bir gününü yeni tariflere ayırın, bir geceyi ailece oyun gecesi yapın ya da sinema geceleri düzenleyin. Gelenekleriniz, güzel anılar biriktirmenizi sağlayacaktır.

Birbirinizi destekleyin

Her bir aile üyesinin farklı ilgi alanları olabilir. Kızınızın dans gösterisi ya da oğlunuzun futbol maçı için vakit ayırın, onları desteklediğinizi gösterin.

Herkesi dinleyin

Çocuklarınızı, kendi fikirleri olan ve bunları özgürce söyleyebilen bireyler olarak yetiştirin. Aile ile ilgili bir karar vereceğiniz zaman herkesin fikrini alın ve ortak bir noktada buluşun. Çocuklarınız, onların da düşüncelerine değer verdiğinizi bilsinler.

Kadın ve kadın