Çocukların ANKA abisi

Gençlik
Suç mağduru, suça sürüklenen, sokakta ve risk altında bulunan çocuklara özgü oluşturulan Çocuk Destek Merkezleri ile çocuklar toplum hayatına kazandırılıyor. Merkezlerde bu çocukların temel ...
EMOJİLE

Suç mağduru, suça sürüklenen, sokakta ve risk altında bulunan çocuklara özgü oluşturulan Çocuk Destek Merkezleri ile çocuklar toplum hayatına kazandırılıyor. Merkezlerde bu çocukların temel gereksinimlerini karşılamak, fiziksel, duygusal, psikolojik ve sosyal ihtiyaçlarını belirleyerek gerekli müdahaleleri gerçekleştirmek, aile ve yakın çevrelerine dönmelerini ve diğer sosyal hizmet modellerine hazır hale gelmelerini sağlamak üzere hizmetler veriliyor.

ÇOCUKLARI HAYATA KAZANDIRACAĞIZ

Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Ayşenur İslam, ANKA Çocuk Destek Programı ile suça sürüklenmiş ya da bir şekilde suçun mağduru olmuş çocukları yeniden hayata kazandırmayı hedeflediklerini, bunun için Çocuk Destek Merkezleri kurduklarını söyledi.

Çocuk Destek Merkezlerine ilişkin programın hazırlanmasında Adalet Bakanlığı, UNICEF, United Nations Development Programme (UNDP) ve çeşitli üniversiteler ve uzmanlarla çalışıldığını dile getiren İslam, eğitim, seminer, psikolojik destek modülleri hazırladıklarını, eğiticilerin eğitimlerinin bir kısmının tamamlandığını ve üç merkezde pilot uygulama başladığını kaydetti.

HER 10 ÇOCUĞUN BİR KOÇU OLACAK

Pilot uygulamaların aralık ayında sona ereceğini, bütün sistemi yurt içinde yaygınlaştıracaklarını vurgulayan İslam, şöyle devam etti:

“Her 10 çocuğumuzun bir koçu olacak, o 10 çocuktan mesul olacak. Psikolojik destek verme konusunda uzman olan bir koç olacak. Çocuğu özel olarak inceleyecek, ailesini, eğilimlerini, yönelimlerini, muhtemel riskleri. O çocukla ilgili elimizdeki üç yüze yakın modülden oluşan bir rehabilitasyon programı oluşturacak. Tek mi, toplu mu terapilere katılacak, tedavi süreci olacak mı, sadece terapiyle mi iyileşecek, ailesine terapi verilecek mi, ailesine terapinin dışında başka yaptırımlar uygulanacak mı bakacak. Bütün bunlar ilk on günün içerisinde olacak, sonrasında rehabilitasyon süreci başlayacak.”

İslam, hedeflerinin üç, altı ya da en fazla bir yıl içinde bu çocukları sağaltıp normal, sıradan insanlar haline dönüşmelerine yardımcı olup bu merkezlerden çıkarmak olduğunu söyledi. AA