Yürüteçler Yürütmüyor

Çocuk
Anne ve babalar bebeğin yürümesini kolaylaştıracağına inandığı için yürüteç alırlar. Bebek yürüteçle kendisini özgür hisseder ve mutlu olur. Ancak yürütecin yürümeyi geciktirmesinin yanında çocukların...
EMOJİLE

Anne ve babalar bebeğin yürümesini kolaylaştıracağına inandığı için yürüteç alırlar. Bebek yürüteçle kendisini özgür hisseder ve mutlu olur. Ancak yürütecin yürümeyi geciktirmesinin yanında çocukların karşılaşabileceği tehlikeler konusunda anne ve babaların çok dikkat etmesi gerekiyor.

Mayo Clinic’te yer alan habere göre, yürümeyi öğrenmeye çalışan bebekler için tasarlanan yürüteçler bazen ciddi yaralanmalara yol açabiliyor. Yürütece binen çocuklar takılıp düşebiliyor, merdivenlerden yuvarlanabiliyor, parmağını sıkıştırabiliyor, tehlikeli bir maddeye ulaşabiliyor ya da ilaç veya temizlik maddelerine ulaşıp bunları içebiliyor. Ayrıca dikkat edilmediği taktirde havuza ya da küvete düşebiliyorlar.

Düşmeleri önlemek için freni olan ve her yerde dolaşmak için çok büyük olan yeni yürüteçler bile ciddi kazalara yol açabiliyor. Ayrıca, araştırmalar çocuğun zihinsel ve motor gelişiminin yanında yürüteç kullanımının bebeğin oturmasını, emeklemesini veya yürümesini geciktirdiğini gösteriyor.

Bebeğinizin tek başına yürütece binmesine izin vermeyin. Bunun yerine aktivite merkezi, oyun alanı, oyun parkı ya da mama sandalyesini tercih edin. Bu cihazlar bebeğinizin oturmayı, emeklemeyi ve ayakta durmayı öğrenmesini güvenli bir şekilde yerine getirir.