Yatak Islatan Çocuğa Destek Olun

Çocuk
Çocuklukta yatak ıslatma, düşündüğümüzden de sık rastlanan bir olay. 4-15 yaş arasındaki çocukların yaklaşık yüzde 10’unun belli bir zamanda yataklarını ıslatmış oldukları biliniyor. Enürezis ol...
EMOJİLE

Çocuklukta yatak ıslatma, düşündüğümüzden de sık rastlanan bir olay. 4-15 yaş arasındaki çocukların yaklaşık yüzde 10’unun belli bir zamanda yataklarını ıslatmış oldukları biliniyor.

Enürezis olarak da bilinen yatak ıslatma, mesane kontrolünün sağlanmış olmasının gerektiği yaştan sonra idrarın istem dışı olarak boşalması anlamına gelmektedir. Çocuğun altının beş yaşına kadar kuru kalması beklenmediğinden, yatak ıslatması beş yaşından sonra bir problem olarak ele alınmalıdır. Ancak yatak ıslatmanın neden olduğu utanç ve stres, sorunun gerçekte olduğundan çok daha kötü görülmesine neden olur. Sabır gösterip destek sağlayarak, çocuğun zamanla alt ıslatmayı kesmesini beklemek daha etkin bir çözüm olmasına rağmen, bazı aileler ‘problem’i çözmenin baskısını yaşarlar.

İki çeşit yatak ıslatma vardır. En yaygın olanı, geceleri hiç kuru kalamayan çocuklar için kullanılan tıbbi tabir olan primer enürezisdir. Çocuk uykudayken dolu mesane duygusunu henüz öğrenmediği için, bu genellikle fiziksel gelişimle bağlantılıdır. Sekonder enürezis ise, uzun bir süre kuru kaldıktan sonra yatağını ıslatmaya başlayan çocuklarda görülen yatak ıslatma türüdür. Bu durum, bazen durumu açıklayan herhangi bir neden yokken ortaya çıksa da, okula başlama ya da aile içi problemler gibi duygusal nedenlerle de tetiklenebilir.

Neler yapılabilir?

İlgilenin

Çocuğunuzun neler hissettiğini anlayın. Endişeli, üzgün olmak ve diğer kişilerden farklı hissetmek, bu soruna sahip olan tek kişi olduğunu düşünen çocuklar için ortak duygulardır. Neler yaşadıklarını anladığınızı göstermeniz, onların kendilerini suçlu ve endişeli hissetmelerini engellemelerine yardımcı olur.

Konuşun

Yataklarını ıslatan bazı çocuklar ebeveynlerini hayal kırıklığına uğrattıklarını düşünürler. Bu nedenle onların duyguları hakkında hassas olmanız ve onlarla yatak ıslatma hakkında açıkça konuşmaya hazır olmanız onlara çok büyük bir rahatlık sağlayacaktır.

Teşvik edin

Yatak ıslatmanın çocuklar üzerinde, kimi zaman özsaygılarını azaltacak kadar çok derin etkileri olabilir. Bunun, kendi hataları olmadığını ve bu durumdan kurtuluncaya kadar onlara destek olmak için yanlarında olacağınızı bilmeleri çok olumlu etki yaratacaktır. Olumsuz duygulardan kurtulmaları için onları teşvik edin.

Uzmanlarla konuşun

Gerçekten endişeliyseniz, doktorunuzla yapacağınız bir görüşme güven tazeleyici olabilir. Aynı zamanda bu durum için özel üretilmiş emici külotlar sızıntılara karşı koruma sağlar, böylece çocuğunuz sabahları kuru uyanır. Dahası, normal bir iç çamaşırı gibi görünecek ve öyle hissettirecek şekilde tasarlanmışlardır ve çocukların kendilerine güvenlerini artırmaya yardımcı olmak için gizli bir şekilde kullanılabilirler.

Yorumla

FİKRİNİ BELİRT TARTIŞMAYA KATIL

Bu Yazıya İlk Yorumu Siz Yapın!
nem kurutmakoku gidermefanusturservismerkezi