Tembelleşen Çocuklar Kilo Alıyor

Çocuk
Uzmanlar, TV, bilgisayar bağımlılığı ve hareket azlığı nedeniyle çocuklarda çığ gibi büyüyen ”kilo” problemine karşı uyarıda bulunuyor. Hacettepe Üniversitesi Sağlık Bilimleri Fakültesi Fi...
EMOJİLE

Uzmanlar, TV, bilgisayar bağımlılığı ve hareket azlığı nedeniyle çocuklarda çığ gibi büyüyen ”kilo” problemine karşı uyarıda bulunuyor. Hacettepe Üniversitesi Sağlık Bilimleri Fakültesi Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Bölümü’nden Prof. Dr. Gül Baltacı, ”Çocukların daha iyi büyüme ve gelişmeleri için küçük yaşlardan itibaren düzenli olarak spor yapmaları oldukça faydalı” dedi.

Spor aktivitelerinin, eğlenceli ve sosyal bir ortam yarattığı için çocuklarda sosyal kişilik ve özgüveni erken oluşturduğuna dikkati çeken Baltacı, ”Bundan dolayı özellikle gelişmiş ülkelerde her türlü alt yapı oluşturulup, çocukların organize bir spora katılımları her yıl artmaktadır. Bizimse yapacak çok şeyimiz var” diye konuştu.

Türkiye’nin, gerek erken yaş grubuna yönelik ilgili yasal düzenleme, gerekse toplumun bilinç düzeyi ve alt yapı eksiklikleri konusunda yolun henüz başında bulunduğunu ifade eden Baltacı, şöyle devam etti:

”Çok geç kalmadan harekete geçilmeli, yoksa TV, bilgisayar bağımlılığı ve hareket azlığı nedeniyle çocuklardaki fazla kilo probleminin önüne geçilemeyecek. Düzenli spor yapan çocukların, TV ve bilgisayar karşısında geçirdikleri vakit azaldığı için obezite, diyabet ve hipertansiyon gibi hastalıkların oluşum riski azalır.”

Büyümenin en hızlı dönemde yani kız çocuklarda 9.5-15 yaş, erkek çocuklarda ise 11-17 yaş sonuna kadar çocukların korkmadan zevk alarak spor yapacaklarını ifade eden Baltacı, sözlerini şöyle tamamladı:

”Ayrıca 2-5 yaş arası için en uygun egzersizler fırlatma, yakalama, koşma, sıçrama iken 6-9 yaş arası için belli mesafeye fırlatma, bir topa vurma ve sporun temel hareketlerine geçişleri öneriyoruz. 10-12 yaş arasında ise basketbol, futbol gibi sporları içeren kompleks motor becerilerine yönelinebilir.”