Tatilde çocuklarınızı akraba ziyaretine götürün!

Çocuk
Eğitim dönemlerinde yoğunlaşan ders programları, teknoloji bağımlılığı ve yalnızlaştıran şehir hayatı nedeniyle çevresinden ve akrabalarından iyice soyutlanan yeni nesil için en büyük ihtiyaçlardan bi...
EMOJİLE

Eğitim dönemlerinde yoğunlaşan ders programları, teknoloji bağımlılığı ve yalnızlaştıran şehir hayatı nedeniyle çevresinden ve akrabalarından iyice soyutlanan yeni nesil için en büyük ihtiyaçlardan biri de akraba ziyaretleri… Özellikle okulların tatil olduğu dönemlerde, rutinleşen günlük hayattan uzaklaşarak akraba ve eş dost ziyaretleri gerçekleştirmeli, çocukları da buna alıştırmalı.

Öğrenciler yoğun bir dönemin ardından iple çektikleri tatile kavuştular. Karne durumları ne olursa olsun tatil döneminde çocuklarla iletişim kurarken dikkat edilmesi gereken temel durumlar var. Dünyabülteni.net’te yer alan habere göre Eğitim Uzmanı Osman Metin, velileri yarıyıl tatili için uyarırken, öğrencilerin başarılarını ödüllendirmek amacıyla verilen küçük hediyelerin çocuklara faydalı olacağını söylüyor. 

SÜREKLİ DERS ÇALIŞ BASKISI YAPMAYIN

Tatil dönemlerinde çocukların başarı düzeyini artırmak için ders ve oyun zamanlarını da planlayın. Motivasyonlarını ders çalışma bakısı altında bırakmayın. Okulda verilen ödevlerin ve yeni dönem hazırlıklarının yapılmasını sağlayın, ancak bunu tatil süresine yayarak yapın.

ONLARLA ZAMAN GEÇİRİN

Yarıyıl tatili boyunca çocuklarınızla birlikte zaman geçirmeye özen gösterin. Çocukları sinemaya götürün, onlarla oyunlar oynayın,  akraba ziyaretleri yapın, onların sosyalleşmesini sağlayın. Siz de çocuklarınızla birlikte sosyalleşin. Ailesiyle verimli zaman geçiren öğrencilerin, okulda daha başarılı olduklarını unutmayın.

KÜÇÜK GÖREVLER VERİN

Kız ve erkek çocuklarının ilgi alanlarına göre ev içinde onlara küçük görevler verin. Tatil süresi boyunca evde çocuklarınızla geçirdiğiniz süreyi iyi değerlendirin. Tatil döneminde onlarla birlikte odalarını düzenleyin ve bunu yaparken onlara yapabilecekleri oyun tadında işler verin. Bu durum hem çocuğunuzla iletişiminizi artıracak hem de çocuğunuzun öz güven kazanmasını sağlayacak.

Çocuklarınızla Birlikte Oyun Oynayın

Tatilin öğrenciler için bir oyun ve dinlenme süresi olduğunu unutmayın.  Çocuğunuz hem arkadaşlarıyla hem de sizinle oyun oynamak ister. Türkiye’de özellikle bu yıl okullarda ders olarak okutulan “Akıl Oyunlarından” faydalanın. Çocuğunuz matematik, konsantrasyon, görsel algı, sosyal iletişim gibi yeteneklerini geliştirmek için onun yaş grubuna uygun akıl oyunları alın ve ailece bu oyunları oynayın. Emin olun siz de en az çocuklar kadar eğleneceksiniz.