Oyuncaklar Ne Kadar Güvenli?

Çocuk
Geçen sene 13 bin 34 oyuncak denetleyen Sağlık Bakanlığı, çıngırak, ahşap oyuncak, dolgulu bebek ve metal araba gibi bazı oyuncakları güvensiz buldu. Bakanlık bu yıl da boyalı oyuncakları, mıknatıslı ...
EMOJİLE

Geçen sene 13 bin 34 oyuncak denetleyen Sağlık Bakanlığı, çıngırak, ahşap oyuncak, dolgulu bebek ve metal araba gibi bazı oyuncakları güvensiz buldu.

Bakanlık bu yıl da boyalı oyuncakları, mıknatıslı oyuncakları, boncuk atan oyuncak tabanca ve tüfekleri ve boğulmaya neden olabilecek ipli oyuncakları mercek altına aldı.

İl müdürlüklerindeki 1234 denetçi aracılığıyla oyuncakları denetleyen bakanlık, öncelikle “CE” işareti taşımayan oyuncakları inceliyor. Bakanlık bir sonraki aşamada da güvenli olup olmadığına göre oyuncakları inceliyor. Bakanlık bu kapsamda geçen yıl 13 bin 34 oyuncak denetledi, güvensiz olduğu şüphesi uyandıran 117 üründen numune alarak analiz yaptırdı ve 29 ürünü güvensiz buldu.

27 oyuncak numunesi fiziksel ve mekanik özellikleri, 1 oyuncak numunesi kimyasal özellikleri, 1 oyuncak numunesi de hem fiziksel hem mekanik hem de kimyasal özellikleri açısından güvensiz bulundu. Bu ürünler hakkında geri çağırma işlemleri yaptırıldı ve firmalara ürün başına 11 bin 200 lira para cezası verildi. Güvensiz bulunan oyuncaklar arasında çıngırak, ahşap oyuncak, dolgulu bebek ve metal araba gibi oyuncaklar yer aldı. Bu yıl şimdiye kadar geçen süre içinde 60 üründen 8’i fiziksel özellikleri açısından güvensiz bulundu. Bu ürünler için de geri çağırma işlemi başlatıldı. Bakanlık, yaptığı risk değerlendirmesi sonucunda, incelemelerini şu oyuncaklar üzerinde yoğunlaştırdı:

– 0-3 yaşa yönelik küçük parça içeren oyuncaklar.

– Boyalı oyuncaklar.

– Ftalat içeren oyuncaklar.

– Azo boyar madde içerenler.

– Mıknatıslı oyuncaklar.

– Boncuk atan oyuncak tabanca ve tüfekler.

-Boğulmaya neden olabilecek ipli oyuncaklar.

Yorumla

FİKRİNİ BELİRT TARTIŞMAYA KATIL

Bu Yazıya İlk Yorumu Siz Yapın!
nem kurutmakoku giderme