Oyuncak düşman olmasın!

Çocuk
Çocuğunuzun odasını hazırlarken veya ona ilk oyuncaklarını alırken oyuncakların içerisinde bulunan maddeleri tanıyın. Asla sağlığa zararlı maddeler içeren ve Çin malı oyuncak satın almayın.Kadın ve Ka...
EMOJİLE

Çocuğunuzun odasını hazırlarken veya ona ilk oyuncaklarını alırken oyuncakların içerisinde bulunan maddeleri tanıyın. Asla sağlığa zararlı maddeler içeren ve Çin malı oyuncak satın almayın.Kadın ve Kadın’ın haberi…

En masum düşman oyuncak

En değerli varlıklarınız, çocuklarınızdır. Onların hayatınıza dâhil olacağını öğrendiğiniz anda, tek başınıza ve sadece kendinizi düşünerek karar alabilme özgürlüğünüzü bir anda kaybedersiniz. Bebeğiniz hayata hazırlanırken siz de ona hazırlanmaya başlarsınız. Ulaşabildiğiniz her türlü kaynaktan çocuk yetiştirmenin sırlarını araştırmaya koyulur, yaşam tarzınıza en yakın olanları vakit kaybetmeden yeni hayatınıza adapte etmeye çalışırsınız. Psikolojik hazırlanma safhasının ardından sıra, bebeğiniz için gerekli ihtiyaçları almaya ve aranıza katıldığında yaşayacağı odasını döşemeye gelir. İşte tam da bu noktada işler karışmaya başlar. Bu alışveriş esnasında ne kadar dikkatli olursanız olun, yeterli bilgiye sahip değilseniz çocuğunuzun hayatını etkileyecek ölçüde zararlı madde ihtiva eden birçok ürünü, süslü paketler içinde evinize getirebilirsiniz.

Her şartta kararlı olun

Bir süre önce oyuncaklardaki ‘masum’ tehlikeler gündeme geldi. Hızla değişen sağlık gündeminde haberi yakalayıp önemseyenler, çocuklarının oyuncakları arasında temizliğe gittiler ve sonrasında alışveriş alışkanlıklarını da değiştirmeyi başardılar. Kimisi bunu bir hayat tarzı haline dahi getirdi. Her meselede olduğu gibi bu alanda da ilk başta gösterdiği hassasiyeti kaybedenler de maalesef oldu. Çocuklarınızı zararlı olduğunu bildiğiniz bir şeyden uzak tutmaya karar verdiğinizde ilk yapmanız gereken, her şartta kararlı olmanız gerektiği bilincine sahip olmaktır. En yakın arkadaşınızla son derece keyifli bir sohbet gerçekleştirirken çocuğunuz ağlamaya başladığında ve bu sizin keyfinizi bozduğunda, sırf biraz olsun sizden uzaklaşsın diye etrafta bulduğunuz her türlü şeyi ona vermemek; bahsettiğim her şartın en önemli örneklerinden sadece biri.

Düşmanı tanıyın

Düşmanı tanımak onunla savaşabilmenin ilk şartıdır. O halde, çocuklarınızın devamlı temas halinde olduğu oyuncakların zararlı ve zararsız olanlarını nasıl ayırabileceğinizi iyi bilmeniz gerekir. Birçoğumuz için kullandığımız ürünün içeriğini okumak korunmanın ilk şartıdır. Daha dikkatli birçoğumuz içinse, içerik listelerinde gördüğümüz kimyasal terimlerin ne anlama geldiğini bilmek gerçekten korunmanın ilk şartıdır. Dolayısıyla kimyasal terimler hakkında bilgi dağarcığınızı artırmaya çalışmakta fayda olduğunu düşünüyorum.

Asla Çin malı oyuncak almayın

Kurşun, fitalat, BPA… Hangi birinden kaçalım, biz zehrin farkına varmadan üreticiler alternatifini keşfediyorlar, dediğinizi duyar gibiyim. İlk yapmanız gereken; Çin malı oyuncaklardan kesinlikle uzak durmaktır. Çin’de kontrolün az olduğu, yapılan kontrol kriterlerinin çok daha esnek tutulduğu dünyada bilinen bir gerçek.

Tahta oyuncaklar eskisinden daha fazla rağbet görüyor

Ticari kaygılar ve üreticilerin doymak bilmeyen daha fazla kazanma arzusu, sağlığımıza zararlı olduğunu bildiğimiz halde kaçamadığımız düşmanlarımız halini aldı. Kaçınmamız gereken en belirgin zararlı maddenin plastikler olduğunu söyleyebiliriz. Plastik oyuncak ve benzeri ürünlerden tamamen uzak durmanız elbette mümkün değil. Bu sebeple alacağınız plastik içerikli ürünlerin özellikle Avrupa standartlarında test edilmiş olmasına, tehlikeli olduğunu artık öğrendiğiniz maddeleri içermeme garantisi vermesine dikkat etmeniz gerekiyor. Hepsinden önemlisi; Çin malı oyuncak ve benzeri ürünlerden hayatınızın her alanında uzak durmaya çalışmanız da yapılması gerekenlerin başında yer alıyor. Tüketicilerin dikkat oranındaki artış üreticileri de harekete geçirdi. Bundan yıllar önce isteseniz de bulamayacağınız tahta oyuncaklar şimdilerde rafları süslüyor. Bu alternatiflere de yönelebilirsiniz.