Önce Aile Sonra Çocuk

Çocuk
Çocukların gelişiminde etkili bir rol oynayan masal kitaplarının özenle seçilmesi gerekiyor. Uzmanlar, çocuklara okunacak hikayeleri ilk olarak ebeveynlerin okuması gerektiğini söylüyor. Psikolog Esra...
EMOJİLE

Çocukların gelişiminde etkili bir rol oynayan masal kitaplarının özenle seçilmesi gerekiyor. Uzmanlar, çocuklara okunacak hikayeleri ilk olarak ebeveynlerin okuması gerektiğini söylüyor.

Psikolog Esra Dal, çocukların düşünce ve hayal dünyasının gelişimi açısından masal kitaplarının çok önemli bir yerinin olduğuna işaret etti. Çocukların hayal dünyasının çocuğun öğrenmeye yatkın olduğu ilk dönemlerde geliştiğini söyleyen Dal, masal ve hikaye kitabı seçerken az yazılı çok renkli kitapların seçilmesi gerektiğini ifade etti.

Psikolog Dal, ebeveynlerin çocuklarına masal veya hikaye kitabı aldıklarında çocuğa verip ‘al oku’ demelerinin yanlış olduğunu belirtti. Dal, "Anne ve babaların çocukları ile iletişim halinde olmaları gerekmektedir. Bunun için ebeveynlerin masal ve hikaye kitaplarını birlikte okurlarsa çok daha sağlıklı iletişim kurarlar." dedi. Alınan masal ve hikaye kitaplarını ilk olarak anne ve babalarının okuması gerektiğini aktaran Dal, bu sayede içeriğinde kötü mesajlar veren, argo kelimeler bulunan kitaplardan çocuklarını korumuş olacaklarını dile getirdi.

Çocukların gözünde anne ve babanın çok ayrı bir yeri olduğunu söyleyen Dal, ebeveynlerin kitapları çocukları ile okuduktan sonra çocuklarına masal veya hikayeyi özetlemelerinin çocuk ve anne-baba arasındaki iletişimi daha da güçlendireceğini ifade etti.