Masaj Bebekleri Rahatlatıyor

Çocuk
Anne ile bebek arasındaki pozitif bir ilişkinin de bebeğe masaj yapmak ve ona dokunmak olduğu belirlendi. Bebeğe yapılan masaj, aşı, iğne gibi ağrılı girişimlerde stresini azaltırken, diş çıkarma...
EMOJİLE

Anne ile bebek arasındaki pozitif bir ilişkinin de bebeğe masaj yapmak ve ona dokunmak olduğu belirlendi. Bebeğe yapılan masaj, aşı, iğne gibi ağrılı girişimlerde stresini azaltırken, diş çıkarma ve kabızlık ağrılarında da ağrısını hafifletiyor.
 
Kayseri Erciyes Üniversitesi Tıp Fakültesi Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Adnan Öztürk, bebeklere masaj yapılmasının ağrılarını dindirdiğini açıkladı. Prof. Dr. Adnan Öztürk, masajın dokunmanın daha kapsamlı şekli olduğunu anlatarak, masaj ve dokunmanın bebek için bir ölçüde sevgi olduğunu aktardı. Öztürk, masajın, yenidoğan dahil her yaş grubundan bebeğe hemen hemen tüm vücut kısmına yapılabileceğini dile getirdi. Masaj ve dokunmanın bebeklere sağladığı faydaların bilimsel olarak kanıtlandığını hatırlatan Prof. Dr. Öztürk, bu faydaları şöyle sıraladı: Masaj yapılan bebeğin aşı, iğne yapmaya bağlı olarak oluşan ağrılardaki stresi azalır. Diş çıkarma ve kabızlık gibi ağrılı durumlarda ağrıyı ciddi anlamda azaltır. Gaz sancısını azaltır. Uykuya dalmaya yardım eder. Kilo alımını artırır. Masaj yapan anne ve baba kendisini iyi hisseder. 

Zaman 

Yorumla

FİKRİNİ BELİRT TARTIŞMAYA KATIL

Bu Yazıya İlk Yorumu Siz Yapın!
nem kurutmakoku gidermefanusturservismerkezi