Mama Şişmanlatıyor

Çocuk
Daily Express‘te yer alan habere göre, University College London’da bulunan Çocuk Sağlığı Enstitüsü’nden bir grup araştırmacı, ilk aylarda hızlı kilo alan bebeklerin şişman olmaya da...
EMOJİLE

Daily Express‘te yer alan habere göre, University College London’da bulunan Çocuk Sağlığı Enstitüsü’nden bir grup araştırmacı, ilk aylarda hızlı kilo alan bebeklerin şişman olmaya daha yatkın olduklarını tespit ettiler. Bilim adamları, bebeklerin kilo alımıyla ilerleyen yıllarda obez olma arasında bir bağ bulunduğuna inanıyorlar.

Araştırma sonuçları, bebeğin zayıf olması için anne sütünün en iyi seçenek olduğunu gösteriyor. Mamayla beslenen bebeklerin anne sütü alanlardan daha hızlı kilo aldığını belirten araştırmacılar, bu durumun bebekler için ciddi sonuçlara yol açtığını açıkladılar.

Devam mamalarının (formül süt) inek sütünden yapıldığı için anne sütünden daha fazla enerji yoğunluğuna sahip olduğunu söyleyen araştırmacılar, doğumda küçük olan ve zenginleştirilmiş devam mamasıyla beslenen çocukların hızlı bir şekilde kilo aldıklarını kaydettiler. Bebekler 5 ile 8 yaşına geldiklerinde vücut ağırlıklarının diğer bebeklerden yüzde 22- 38 oranında daha fazla olduğu belirlendi.