Krize karşı bilinçli aile

Çocuk
Finansal mali kriz nedeniyle firmalar cazip kampanya, promosyon ve fiyat indirimleriyle durgunlaşan piyasayı canlandırmaya çalışırken, tüketici dernekleri de vatandaşları, ”aile bütçe dengesinin...
EMOJİLE

Finansal mali kriz nedeniyle firmalar cazip kampanya, promosyon ve fiyat indirimleriyle durgunlaşan piyasayı canlandırmaya çalışırken, tüketici dernekleri de vatandaşları, ”aile bütçe dengesinin sağlanması” açısından akıllı alışveriş yapmaları konusunda uyarıyor.

Tüketiciler Derneği (TÜDER) Genel Başkanı Engin Başaran, ABD’de  başlayan küresel mali krizin dünyanın birçok ülkesini olduğu gibi Türkiye’yi de etkisi altına aldığını belirterek, en az olumsuzlukla sıkıntıyı aşmaya çalışan firmaların cazip kampanyalarla tüketiciye ulaşmaya çalıştığını kaydetti.
 Başaran, özellikle dar gelirlilerin bu dönemde ”alışveriş tuzakları”na düşmemesi gerektiğini ifade ederek, ”Tüketiciler bu dönemde ihtiyacının dışında alışveriş yapmamalı. Umarız artık kazanacağımızı umduğumuz paralarla değil, kazandığımız paralarla yaşamayı öğreniriz” dedi.
 

Akıllı alışveriş tüyoları

TÜDER’e göre alışverişe çıkarken şu kurallara dikkat edilmeli:

Belirlediğiniz listenin dışında alışveriş yapmayın.

Aynı malı farklı mekanlarda farklı fiyatlarla bulmak mümkün olduğundan, satın almadan önce piyasa
araştırması yapın. Broşürlerin ve reklamların fazla etkisinde kalmayın.

Aç, hasta ve yorgunken alışverişe çıkmayın. Asla fişsiz veya faturasız alışveriş yapmayın,
etiketsiz ürünleri satın almayın. Gelirinizi aşan alışverişlerden kaçının.

Kredi kartlarınızla son ödeme tarihinde ödeyebilecek kadar alışveriş yapın, limitleri aşmayın ve zamanında hesabı kapatın. Satış sözleşmelerini, özellikle ince ve küçük boyutlardaki yazıları imzalamadan önce mutlaka dikkatlice
okuyun.

Önemli günler öncesi alışverişleri en aza indirin. Tükettiğimiz her şeyden kısıtlayalım, ancak direkt sağlığımızı ilgilendiren beslenme yani gıda konusunda kaliteden ödün vermeyelim.