Çocuk

Koku Duyusu Hamilelikte Şekillenir

Bilimadamları, bebeklerin koku alma duyusunun annenin hamilelik döneminde yediği ve içtiği gıdalarla şekillendiğini belirlediler. The Telegraph’ta yer alan haberde, anne adayının tükettikleriyle ileride çocuğun sevdiği ya da sevmediği gıdalar arasında..

Koku Duyusu Hamilelikte Şekillenir

Bilimadamları, bebeklerin koku alma duyusunun annenin hamilelik döneminde yediği ve içtiği gıdalarla şekillendiğini belirlediler.

The Telegraph’ta yer alan haberde, anne adayının tükettikleriyle ileride çocuğun sevdiği ya da sevmediği gıdalar arasında bir bağ olduğunu zaten bildiklerini söyleyen Colorado Üniversitesi’nde görevli araştırmacılar, fareler üzerinde yürütülen bu çalışma ile bunun neden böyle olduğunu ve koku sisteminin fiziksel gelişimini nasıl etkilediğini tespit ettiler.

Keskin kokulara maruz kalmak, koku mesajlarını burun boşluğundan beyne nakleden koklama duyusuyla ilgili kürenin içindeki küresel yapıyı (glomeruli) gelişmesi için tetikliyor.

Bu kokuların içindeki en güçlü kokunun anne kokusu olduğunu söyleyen araştırmacılar, bu gelişim sürecinin çok önemli olduğunu, çünkü bebekler doğduklarında annelerinin kokusunu aldıklarını belirttiler.

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL