Kızamık Vakalarına Dikkat!

Çocuk
Prof. Dr. Berkan Gürakan, son dönemlerde kızamık vakalarının yeniden görülmeye başladığını söyledi. Kızamık, kızamıkçık ve kabakulağın insandan insana hava yolu ile bulaşabilen ciddi hastalıklar olduğ...
EMOJİLE

Prof. Dr. Berkan Gürakan, son dönemlerde kızamık vakalarının yeniden görülmeye başladığını söyledi. Kızamık, kızamıkçık ve kabakulağın insandan insana hava yolu ile bulaşabilen ciddi hastalıklar olduğunu belirten Gürakan, bu hastalıklardan korunmak için çocuklara mutlaka MMR aşısı yaptırılması gerektiğini vurguladı.

Prof. Dr. Berkan Gürakan, kızamık, kızamıkçık ve kabakulak ile ilgili uyarılarda bulundu. Gürakan, kızamığın ateş, döküntü, burun akıntısı ve göz kızarıklığıyla seyreden, kulak enfeksiyonu, zatürre, havale, beyin hasarı ve hatta ölüme yol açabilen bir hastalık olduğunu söyledi. Kabakulağın ateş, başağrısı ve şişmiş tükürük bezlerine sebep olduğunu anlatan Gürakan, sağırlık, menenjit, testis veya yumurtalıkların ağrılı şişmesi ve nadiren ölüme yol açabildiğini dile getirdi. Kızamıkçığın ise hafif ateş ve eklemlerde şişlikle (çoğunlukla kadınlarda)seyredebildiğini, hamilelikte geçirilen hastalığın düşüğe ya da bebekte sakatlığa neden olabileceğine dikkat çekti.

Bu hastalıklara karşı özellikle çocuklara MMR aşısı yapılması tavsiyesinde bulunan Berkan Gürakan şunları söyledi: "MMR diğer aşılarla aynı zamanda yapılabilir. Çocuklarda iki doz önerilmektedir. İlki 12-15 ay arasında ikinci doz ise 4-6 yaş arasında yapılmalı. Çocuklar ikinci dozu, ilkinden en az 28 gün arayla olmak şartı ile herhangi bir zamanda da olabilirler. 4-6 yaşta aşılanmayan çocuklara ilkokul döneminde aşı yapılmalıdır."

MMR aşısını olanların çoğunun hiçbir problem yaşamadığına dikkat çeken Gürakan, "Aşı olmak, bu hastalıkları kapmaktan çok daha güvenlidir. MMR aşısının ciddi hasar veya ölüm riski son derece azdır. Aşıya ilişkin sorular ise kişinin doktoru tarafından yanıtlanacaktır." dedi.