İyi bir uyku için yatak odası nasıl olmalı?

Çocuk
Neredeyse hayatımızın üçte birini uykuda geçiriyoruz. Bu geçirdiğimiz zamanın yani uykunun kaliteli olması tüm hayatımızı etkiliyor ve yapılan araştırmalar gösteriyor ki insanların %45’i uyku probleml...
EMOJİLE

Neredeyse hayatımızın üçte birini uykuda geçiriyoruz. Bu geçirdiğimiz zamanın yani uykunun kaliteli olması tüm hayatımızı etkiliyor ve yapılan araştırmalar gösteriyor ki insanların %45’i uyku problemleri yaşıyor. Bu uyku problemlerini aşmak için uzmanların söylediklerine kulak verin. Sağlıklı bir hayatın yolu kaliteli bir uykudan geçiyor unutmayın! Kadın ve Kadın’ın haberine göre işte yapmanız gerekenler…

– Uyku zamanında yatak odanızdaki ideal sıcaklık 18 – 21 derece olmalı.

– Yatak odanız karanlık olmalı, kalın ve koyu renkli perdeleri tercih edin.

– Odanız mümkün olduğu kadar toplu olsun dağınıklıkları dolaba kaldırın, eşyalarınız simetrik olsun. Dekorasyonda çiçek desenlerini tercih edin mümkünse rahatlatıcı doğa manzaralı tablolar asın.

– Yatak odanızda televizyon olmasın.

– Bilgisayar ve diğer elektronik eşyalar, işle ilgili şeyleri yatak odanıza sokmayın.

– Evcil hayvanları yatak odanıza almayın.

– Ses çıkaran saatleri ve eşyaları çıkarın.

– Halı toz ve mayta sebep olabilir, uykuda nefes almanızı zorlaştırıp alerji yapabilir, yatak odanızda mümkünse halı kullanmayın.

– 2012 yılında yapılan bir araştırma; yatmadan önce 2 saat akıllı telefon veya tablet kullananların uykularının %23 oranında kaçtığı saptanmış.

– Uykudan en az 1 saat önce televizyondan, akıllı telefon veya tabletlerden uzak durun.

– Yatmadan 3 saat önce daha az ışık kullanmaya başlayın, loş ortamlar yaratın.

– Uyuduğunuz oda tamamen karanlık olsun.

– Sabah mahmurluğundan kurtulmak için doğal ışığı kullanın.

– Eğer kitap okuyacaksanız, sadece kitabı aydınlatan bir aydınlatma seçin.

– Yatak odanızda mavi, yeşil, gri gibi rahatlatıcı renkleri tercih edin. Bu renkler kalp atışını yavaşlatır, kan basıncını düşürür, göz bebeklerini küçültür. Özetle sizi uykuya daha iyi hazırlar.