İnatçı Çocukla Başa Çıkma Rehberi

Çocuk
Küçük çocuklarda inat kimi zaman sevimli dursa da, zamanla çocuklar okul çağına geldiklerinde bu inatları aileler, öğretmenler için sorun oluşturuyor. Peki çocukları inatçı ve afacan olan aileler onla...
EMOJİLE

Küçük çocuklarda inat kimi zaman sevimli dursa da, zamanla çocuklar okul çağına geldiklerinde bu inatları aileler, öğretmenler için sorun oluşturuyor. Peki çocukları inatçı ve afacan olan aileler onları yola getirmek için neler yapabilir?

Ehow isimli internet sitesinde yer alan habere göre, çocuklardaki inatçılığın, söz dinlemezliğin üstesinden gelmek için şunlara dikkat etmelisiniz:

-Kesin sınırlandırmalar belirleyin ve bunlara bağlı kalın, taviz vermeyin. Çocuk uzmanları çocukların sınırlama istediklerini ve bu kurallar bir kez yerleşince, birçok çocuğun buna uyduğunu belirtiyorlar.

– Yapması gereken işlerle ilgili birkaç gözdağı verin. Örneğin, odasını temizlemezse akşam yemek yemeden yatacağını söyleyin. Ancak bu kuralı mutlaka uygulayın, taviz vermeyin.

– Çocuğunuzla vakit geçirin. Günün her dakikası için aktiviteler planlamanıza gerek yok. Sadece çocuğunuzu alın parka gidin, mutfakta yemek yaparken onun da yardım etmesine izin verin. Böylece inadını biraz yenebilirsiniz.

– Sonuçları olan makul cezalar uygulayın. Her çocuk farklıdır ve bir çocuk ceza alınca hemen davranışını düzeltirken, bir diğerinin ise birkaç kez ceza alması gerekebilir. Ceza olarak küçük ev işlerini kullanmayın. Çocuklar zaten ailenin bir üyesi olarak bu işlerin bir kısmını yapmalı.

– Çocuğunuzun iyi davranışlarını ödüllendirin. Böylece, çocuğunuz daha iyi davranmak için kendini zorlayacaktır.

– Sorumluluk alması için çocuğunuzun zamanını programlayın. Çocuğunuz uygun davranışlar göstermedikçe serbest zamanını azaltın ve bu boşluğu spor, ders ve ayak işleriyle doldurun.

– Çocuğunuzdaki bu inatçılığın, yaramazlığın psikolojik bir sorundan kaynaklandığını düşünüyorsanız, bir pediyatriste gidin. Bu konudaki uzmanlar ilaçlarla ya da beslenme değişiklikleriyle davranışlarını değiştirmelerine yardım edecektir.