Hamileler 10 Yıl Uçağa Binmesin

Çocuk
İstanbul Üniversitesi Fen Fakültesi Astronomi ve Uzay Bilimleri Bölüm Başkanı Prof. Dr. Türker Özkan, dünyadan görünen güneşteki siyah lekelerin artışa geçtiğini söyledi. Leke sayısına paralel olarak ...
EMOJİLE

İstanbul Üniversitesi Fen Fakültesi Astronomi ve Uzay Bilimleri Bölüm Başkanı Prof. Dr. Türker Özkan, dünyadan görünen güneşteki siyah lekelerin artışa geçtiğini söyledi.

Leke sayısına paralel olarak patlamaların da arttığına dikkat çeken Prof. Özkan, "Patlama sonucu gezegene yayılan yüksek oranlı enerji parçacıklarının bir kısmı dünyaya geliyor.

Önümüzdeki 10 yılda özellikle de hamileler açık alanlarda bulunmaktan ve uçağa binmekten kaçınsın" şeklinde uyarıda bulundu.

GÜNEŞ 24 SAAT TAKİPTE

Prof. Dr. Türker Özkan, belirli periyotlarla güneşte meydana gelen değişiklikler sonucu ortaya çıkacak etkiler konusunda vatandaşları uyardı.

İstanbul Üniversitesi Beyazıt Kampüsü’nde yer alan Gözlemevi’nde 24 saat boyunca güneşi takip ettiklerini belirten Özkan, Güneşteki siyah lekelerin arttığını ve buna bağlı olarak da meydana gelen patlamaların artışa geçtiğini söyledi.

SAKAT DOĞUM VE HASTALIKLAR ARTACAK

"Bu artma ve azalma durumu 11 yılda bir oluyor ve şimdi artışa geçti" diyen Özkan, patlama sonucu dünyaya ulaşan parçacıkların insan sağlığını olumsuz yönde etkilediğini dile getirdi.

Özkan şöyle devam etti: "Gezegene yayılan yüksek oranlı bu enerji parçacıklarının bir kısmı dünyaya gelirken çoğu da atmosferin dışında kalıyor.

Bu yüzden birkaç yıl boyunca özellikle hamileler uçağa binmemeli ve daha çok kapalı alanlarda bulunmayı tercih etmeli.

Aksi halde bebekler sakat doğar, çabuk hasta olma ihtimali de artar. Bunun uyarısı yapılması lazım. "

HABERLEŞMEYİ DE ETKİLEYECEK

Özkan, ayrıca çıplak gözle görülemeyecek kadar küçük olan bu parçacıların radyo dalgalarını, haberleşmeyi, uçakları ve elektrik santrallerini de olumsuz yönde etkileyeceğini ifade etti.