Ev Kazalarına Dikkat!

Çocuk
Her yıl neredeyse 3 milyon çocuk ev kazaları sonucu hayatını kaybediyor ya da ciddi biçimde yaralanıyor. Peki bu ev kazalarını önlemek için neler yapmalısınız? Bu kazalardan çoğunu, evinizin her odası...
EMOJİLE

Her yıl neredeyse 3 milyon çocuk ev kazaları sonucu hayatını kaybediyor ya da ciddi biçimde yaralanıyor. Peki bu ev kazalarını önlemek için neler yapmalısınız? Bu kazalardan çoğunu, evinizin her odasını çocuğunuza göre düzenleyerek engelleyebilirsiniz.

Ehow.com sitesinde yer alan habere göre, her oda için ayrı ayrı güvenlik risklerini bilmeniz gerekiyor. İşte bu riskler:

Banyo:

1. Sıcak su termostatını en fazla 55 dereceye ayarlayın ve armatürlerde ısının yükselmesine izin vermeyen cihazlar yerleştirin. Bu cihazlar, birçok şekilde olabilir. Armatürün üzerine koyduğunuz bu cihazların bazısı küçük bir kutu gibi görünüyor, bu nedenle çocuklar onu açamıyor. Musluğun ve duş başlığının üzerine takılıyor. Küçük filtreleme cihazları, su ayarlanan sıcaklığın üzerine çıkınca kendini otomatik olarak kapatıyor.

2. Özellikle çocuğunuz yürümeye başladığında tuvalet oturağının üzerine tuvalet kilidi yerleştirin. Dengelerini tam sağlayamadıkları için tuvaletin içine düşebilirler. Çocuğunuz tuvalet eğitimine hazır olduğunda kilidi çıkarabilirsiniz.

3. Banyodaki çekmece ve dolapları güvenlik mandallarıyla korumaya alın.

Mutfak:

1. Temizlik malzemesi ve ilaçların bulunduğu dolapları kilitli tutun. Hatta mutfak dolapları çocuğunuzun ulaşamayacağı yükseklikte olsa da çocukların tırmanma yeteneklerini unutmayın. Muhtemel zehirlenmeleri önlemek için dolapları kilitleyin.

2. Yemeklerinizi ocağın arka gözünde pişirin. Çaydanlık ya da tencereleri de kullanmadığınız zaman ocağın arka tarafında tutun.

3. Eşyaların üzerine yenmemesi gerektiğini belirten yapıştırmalardan koyun.

Evin kalan bölümü:

1. Tehlikeli düşüşlerden kaçınmak için merdiven boşluklarını bebek kapısıyla engelleyin. Bebek kapıları portatif oluyor ve diğer odalarda güvenlik duvarı oluşturmak için kullanabilirsiniz.

2. Kullanmadığınız elektrik prizlerini kapatın ve elektrik kablolarını mümkün olduğunca erişilmez yapın.

3. Pencerelere çocuk kilidi takın.

4. Duman detektörlerinizin çalışıp çalışmadığını düzenli olarak kontrol edin. Evinizde yangın söndürme tüpü bulundurun.

5. Bahçede havuzunuz varsa, kullanmadığınızda üzerini örtün ya da havuzun çevresine çocukların tırmanamayacağı parmaklıklar yerleştirin.