Ebeveyni gece çalışan çocuk nasıl etkileniyor?

Çocuk
Yeni bir araştırma, anne ve babası akşam, gece ve hafta sonu çalışan çocukların, sağlıklı bir aile hayatından mahrum büyüdükleri için ruhsal ve fiziki sağlıklarının tehlikeye girdiğini ortaya koydu. A...
EMOJİLE

Yeni bir araştırma, anne ve babası akşam, gece ve hafta sonu çalışan çocukların, sağlıklı bir aile hayatından mahrum büyüdükleri için ruhsal ve fiziki sağlıklarının tehlikeye girdiğini ortaya koydu.

Almanya’daki Berlin Bilim Merkezi’nden Jianghong Li’nin öncülüğünde uluslararası bir araştırma ekibi tarafından gerçekleştirilen çalışmaya göre, anne-babaların bu şekilde çalışması çocuklarının sosyal ve duygusal durumunu olumsuz yönde etkiliyor. Anne ve babasını nadiren gören çocuklar, görüştüklerinde de depresif tutumlarla karşılaşınca davranış bozukluklarından obeziteye kadar bir dizi sağlık sorunu yaşıyor.

Ailelerin akşam, gece ve hafta sonlarında çalışması çocukların üzerinde çeşitli olumsuz etkiler bırakıyor. Davranış bozukluğu, konuşma, okuma, matematik gibi alanlarlarda düşük seviyede olan beceri ve obezite, normal saatlerin dışında çalışan anne-babaların çocuklarında daha belirgin bir şekilde gözlemlenmiş. Uzmanlara göre çocukları olumsuz etkileyen sebepler arasında yorgun düşen anne-babanın depresif tutumu, zaman ayıramadığı için çocuğun eğitim mesuliyetinin daha az bilincinde olması ve çocuğuyla arasında yeterli miktarda paylaşım olmaması geliyor.

Aradaki soğukluk ise aile içi desteğin önemli derecede düşmesini beraberinde getiriyor. Bu durumun özellikle yoksul ve boşanmış ailelerde daha çok gözlemlendiğine dikkat çeken uzmanlar, ailede ve işyerinde daha fazla devlet desteğinin gerekliliğine dikkat çekiyor.

TRT Haber