Çocukları zehirleyen sinsi tehlike

Çocuk
Vahdet gazetesinin haberine göre, TÜRKİYE İstatistik Kurumu (TÜİK) verilerine göre, 2014 yılında Türkiye’de intihar eden kişi sayısının 3 bin olduğu, bu rakamın da her geçen yıl arttığı belirtildi. İn...
EMOJİLE

Vahdet gazetesinin haberine göre, TÜRKİYE İstatistik Kurumu (TÜİK) verilerine göre, 2014 yılında Türkiye’de intihar eden kişi sayısının 3 bin olduğu, bu rakamın da her geçen yıl arttığı belirtildi. İntihar eden kişilerin çoğunluğunu, çocuk ve gençlerin oluşturduğu belirtilen verilerde, intihar yaşının 9’a kadar düştüğü gözlendi. İntihar vakalarının ilkokul seviyesine düşmesinin arkasındaki nedeni anlatan Psikolojik Danışman Mustafa Toplu, alkol ve uyuşturucu kullanımı gibi farklı nedenlerle intihar vakalarının arttığını söyledi.

PEKİ, AMA NEDEN?

Küçük yaşlarda intiharların psikolojik ve sosyolojik sebepleri olduğuna dikkat çeken Toplu, “Medyanın ve doğru kullanılamayan internetin yozlaştırdığı toplumumuzda, dini, ahlaki ve kültürel değerlerden yoksun olarak yetişen çocuklarımız ruhsal çöküntü içine giriyorlar. Bu da depresyondur” diye konuştu.

ÇOCUKLAR ASOSYALLEŞTİLER

Çalışan anne ve babanın ilgisizliğiyle bu tehlikenin daha da artığını vurgulayan Toplu, “Aile bağlarının zayıf olduğu, ailesinden sevgi ve ilgi görmeyen çocuklarda intihar riskinin çok fazla olduğu gözlemlenmektedir. Kültürel ve cinsel kimlik bunalımının yaşandığı ergenlik döneminde, aile içi iletişim zayıfsa ya da sağlıklı bir iletişim yoksa duygusal yoğunluğun en fazla olduğu dönemdeki genç intiharı, yaşadığı bunalımdan çıkmak için çözüm olarak görebilmektedir” diye konuştu.

Yorumla

FİKRİNİ BELİRT TARTIŞMAYA KATIL

Bu Yazıya İlk Yorumu Siz Yapın!
nem kurutmakoku giderme