Çocuklara Söylenmemesi Gereken Cümleler

Çocuk
Kadınlar üzerine yazdığı yazılarıyla bilinen ABD’li yazar Paula Spencer çeşitli üniversitelerden aile sağlığı uzmanlarıyla yaptığı röportajında ebeveynlerin çocuklara söylememesi gereken cümlele...
EMOJİLE

Kadınlar üzerine yazdığı yazılarıyla bilinen ABD’li yazar Paula Spencer çeşitli üniversitelerden aile sağlığı uzmanlarıyla yaptığı röportajında ebeveynlerin çocuklara söylememesi gereken cümleleri tespit etti.

“GİT BAŞIMDAN”

Ebeveynlerin özellikle bir işle uğraşırken çocuklarına yeterli özeni göstermediğine değinen dil bilim uzmanı  Suzette Haden Elgin anne-babaların de kendilerine zaman ayırması gerektiğini vurguladı. Elgin ebeveynlerin bunu yaparken yanlarına gelip bazı isteklerde bulunan çocuklarına hiçbir zaman bu cümleyi sarf etmemesi gerektiğini söyledi. Elgin özellikle “Meşgulüm” kelimesini tekrar tekrar duyan çocuğun bir süre sonra anneyle iletişimi kesebileceğini belirtti.

“SAKIN AĞLAMA”

Nova Southeastern Üniversitesi’nden Debbie Glasser özellikle 1 yaş öncesi çocuklara “korkma, ağlama” gibi sözcükler sarf edildiğinde onların doğal davranışlarının engellendiğini belirtti. Glasser şunları söyledi: “Çocuğunuzun ruh haline göre kendisini en iyi ifade edecek kelimeyi seçip bunu ona söylerseniz o da içinde bulunduğu durumu isimlendirebilecektir.”

“NEDEN KARDEŞİN GİBİ OLMUYORSUN?”

Uzmanlar ebeveynlerin çocuklarını başkalarının çocuklarıyla karşılaştırma eğilimleri olduğunu belirtiyor. Başka çocuklarla kıyaslandığını gören ya da hisseden çocuklarda ileriki yıllarda güven eksikliği ortaya çıkacağını söyleyen uzmanlar şöyle konuştu: “Bir kıyaslama durumunda çocuğunuz ona sahip olmanızdan mutlu olmadığınızı düşünecektir.”

“ŞUNU YAPMAYI KES YOKSA SENİ DÖVERİM”

New Hampshire Aile sağlığı merkezinden Murray Straus,istemediği hareketleri yapan çocuğunu tehdit eden ebeveynlerin yapacaklarını söylediği kötü şeyleri yapmadığı zaman inandırıcılıklarını yitireceklerini belirtti. Uzmanlara göre bu yolla annelerin savurduğu tehditler gücünü yitirmeye başlıyor.

ntvmsnbc.com