Çocuklara Düzenli Olmayı Nasıl Öğretirsiniz?

Çocuk
Evde çocuk olunca mutfaktan tutun da salona, oturma odasına kadar her yerin dağılması şaşılacak bir şey değildir. Kendi odalarının durumunu söylemeye gerek bile yok. Evin her köşesinden oyuncak çıkmas...
EMOJİLE

Evde çocuk olunca mutfaktan tutun da salona, oturma odasına kadar her yerin dağılması şaşılacak bir şey değildir. Kendi odalarının durumunu söylemeye gerek bile yok. Evin her köşesinden oyuncak çıkması oldukça sinir bozucu olur. Peki çocuklarınıza düzenli olmayı nasıl öğretebilirsiniz?

Ehow isimli internet sitesinde yer alan habere göre, bu konuda anne ve babanın ortak bir şekilde hareket etmesi gerekiyor. Bunun yanında bu tutuma anlaşılması kolay bir dizi kural eşlik ederse çocuklarınızın odalarını düzenli tutmasını kolaylaştırırsınız.

Çocuklarınızın odasını ve oyuncaklarını düzenli tutmada hedefiniz çocuğunuzun hangi oyuncağa ihtiyacı olduğunu, hangisini kullandığını ve hangisini sevdiğini belirlemek ve sadece bu oyuncakları odasında tutmaktır. Evinizin kullanılmayan bir bölümünde bir kutu yerleştirin ve çocuğunuza uzun süre oynamak istemediği, oynamaktan sıkıldığı oyuncaklarını bu kutuya koymasını öğretin.

Küçük çocuklar için dağınıklığı azaltmanın bir başka yolu da oyuncakların bir kısmını bir süreliğini kaldırıp diğerleriyle oynamasını sağlamak ve daha sonra ise kaldırdığınız oyuncakları çıkarıp kullandıklarını saklamaktır. Özellikle küçük çocuklar oyuncakları unutacağı için saklanan oyuncaklar onlara yeni gibi gelecektir.

Çocuğunuzun bir süre kullanmayacağı oyuncakları bir kutuya kaldırırken, bu kutunun şeffaf renkli ve alçak boylu olmasına dikkat edin. Böylece çocuğunuz kaldırdığınız herhangi bir oyuncağı istediğinde rahatça bulabilirsiniz.

Oyuncak kutusu kapanınca çocuklar içindekini göremezler. Oyuncaklar üst üste yığılır ve alttakiler gizlenir. Oyuncakları yatay olarak üst üste tıkıştırırsanız istenilen oyuncağı bulmak için çocuğunuz hepsini dışarı atar. Ancak oyuncakları dikey olarak yerleştirirseniz oyuncaklar ayrı durur ve daha belirgin olur.

Çocuğunuzla birlikte dağınıklığı toplamak için bu tür organizasyonlar yaparsanız ve bunu eğlenceli hale getirirseniz çocuğunuz buna alışacaktır ve oyuncaklarını severek toplayacaktır.

Motivasyon sağlama

Organizasyon çocuğun odasını temiz tutmasında onu cesaretlendirmenin büyük bir bölümüdür. Uzmanlar, çocukların dağınıklık içinde yaşadığını ve onların bunu bir problem olarak görmediğini söylüyorlar. Peki anne ve babalar çocuklarının sorumluluk alması için neler yapabilir? Öncelikle temizlik hedefinizi açık ve kısa bir şekilde belirleyin. Daha az kelime daha iyidir. Çünkü çocuklar sizin söylediğinizi değil yaptığınızı yaparlar.

Anne-babalar da çocukların odası dışında evin kalan diğer bölümlerini düzenli ve derli toplu tutmalılar. Annenin mutfağını düzenli tutmasıyla çocuğun da odasını düzenli tutması arasında doğrudan bir bağ bulunur.

Çocuklar hep büyümek isterler. Büyümenin tek yolu, büyüklerin yaptığı şeyleri yapmak, onları taklit etmektir. Bu nedenle anne-baba düzenli olursa çocuklar da düzenli olacaktır.
 

Zaman