Çocuklar kaç saat bilgisayar oyunu oynamalı?

Çocuk
Günümüzün vazgeçilmezi haline gelen bu cihazları çocuğa yasaklamak bir kazanç sağlamayacaktır aksine bir çok yönden durumu kötüleştirebilir. Arkadaşları arasında edindiği yeri sarsabilir, kendini eksi...
EMOJİLE

Günümüzün vazgeçilmezi haline gelen bu cihazları çocuğa yasaklamak bir kazanç sağlamayacaktır aksine bir çok yönden durumu kötüleştirebilir. Arkadaşları arasında edindiği yeri sarsabilir, kendini eksik hissedebilir, anne babaya kızgınlığını farklı yollarla göstermeye çalışabilir. Yasaklamak yerine ebeveynlerin çocuğu kontrol etmesi gerekir. Kaç saat bilgisayar oyunu başında vakit geçiriyor? Arkadaşları ve sosyal hayatla iletişiminde değişim var mı? Uyku saatlerini kaçırıyor mu? Oyun oynamazken ne hissediyor? gibi soruları aklımızda tutabiliriz. Çocuğa yaşa uygun sınırlar koymak ve yaşla birlikte bu sınırları esnetmek ebeveynlerin görevidir aşırı katı veya aşırı esnek olmak, iki uç davranış da problem yaratır. Sınırlar o ailenin kendi dinamiğine ve çocuğun yaşına uygun ayarlanmalıdır. Koyacağınız sınırlar ve kurallar çocuk ile açık seçik konuşulmalı ve kararlaştırılmalıdır.

Çocuklarınızın bilgisayar oyunlarını küçümsememeli onlarla fikir alışverişinde bulunmalısınız zaman zaman birlikte oynamanız iletişiminizi güçlendirecektir.

Yorumla

FİKRİNİ BELİRT TARTIŞMAYA KATIL

Bu Yazıya İlk Yorumu Siz Yapın!
nem kurutmakoku giderme