Çocuklar da stres yaşar

Çocuk
Hepimiz stresten bir şekilde etkileniyor, hayatın koşuşturmasından yorulduğumuzu, dinlemeye ihtiyaç duyduğumuzu söyleyip duruyoruz ama yine de ara vermeden her gün aynı biçimde koşuşturmaya devam ediy...
EMOJİLE

Hepimiz stresten bir şekilde etkileniyor, hayatın koşuşturmasından yorulduğumuzu, dinlemeye ihtiyaç duyduğumuzu söyleyip duruyoruz ama yine de ara vermeden her gün aynı biçimde koşuşturmaya devam ediyoruz. Süre gelen yaşam döngüsü içinde hayattan biraz mola istiyor, stres ile baş etmeye çalışıyoruz. Peki, sizce sadece bizi etkilediğini düşündüğümüz bu hızlı yaşamın döngüsünün getirdiği stres, çocuklarımızı nasıl etkiliyor?

Uzmanların yaptığı bir araştırma çocukluk döneminde aşırı stres ve yoğun yaşam temposuna sahip olan bireylerin ilerleyen yıllarda fiziksel, ruhsal ve sosyal anlamda olumsuz etkilendiğini ortaya koydu.Kadın ve Kadın’ın haberi…

Nasıl anlarsınız

– Çocuğunuz ruh halinde ve hareketlerinde belirgin değişiklikler fark ediyorsanız bu durum çocuğunuzun kendisini stres altında hissediyor olmasından kaynaklanabilir. Depresif ruh hali, içe kapanıklık, gözlenebilir endişe hissi, uyku ve yeme problemleri, daha önce ilgisini çeken akvite ve oyunlara belirgin bir ilgisizlik gibi örnekler stres altında olan çocuğunuzda gözlemleyeceğiniz belirtiler olarak sıralanabilir.

– Aniden ortaya çıkan şiddetli ağlamalar ya da aşırı kızgınlık hali.

– Davranışlarını kontrol edememe hali.

– Sosyal çevreye karşı aniden başlayan ilgisizlik (arkadaşlarla oyun oynamama ya da oyun oynarken ortaya çıkan ani saldırgan davranışlar…)

– Akademik performansta olumsuz yönde oluşan değişiklikler.

– Anne-baba ve diğer akrabalarla olan ilişkilerinde gözlemlenen olumsuz değişiklikler.

– Uyunmakta sorunlar yaşamak ve okula gitmemek için sıklıkla istekte bulunmak.

– Fiziksel şikâyetlerin olması (baş ya da karın ağrısı, sindirim problemleri vb…)

– Ve daha önce fark etmediğiniz ve fark ettiğinizde de belirgin bir nedene bağlayamadığınız diğer fiziksel ve ruhsal belirtiler çocuğunuzun stres ile boğuştuğunun göstergesidir.

Yorumla

FİKRİNİ BELİRT TARTIŞMAYA KATIL

Bu Yazıya İlk Yorumu Siz Yapın!
nem kurutmakoku giderme