Çocuk Parkları Ne Kadar Güvenli?

Çocuk
Fatih Üniversitesi Ortopedi ve Travmatoloji Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Doç. Dr. Bülent Adil Taşbaş, parklardaki çok burgulu kaydırakların çocuğun kayarken aşağıya düşmesine neden olabileceğini belirt...
EMOJİLE

Fatih Üniversitesi Ortopedi ve Travmatoloji Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Doç. Dr. Bülent Adil Taşbaş, parklardaki çok burgulu kaydırakların çocuğun kayarken aşağıya düşmesine neden olabileceğini belirtti. Taşbaş, "Düz kaydıraklarda ise eğim arttıkça aşağıya iniş hızı da artıyor. Çocuğun iniş yerlerinde tutulamaması durumunda, iniş zemininin genellikle yeterli yumuşaklıkta olmaması nedeniyle yaralanmalar meydana gelebiliyor." dedi. 

Parkların çocukların içlerinde patlamaya varacak kadar yoğunlaşan enerjilerinin boşaltıldığı yerler olduğuna dikkat çeken Taşbaş, "Ancak bugüne kadar gittiğim parklara ortopedi ve travmatoloji uzmanı gözüyle baktığımda, hemen hepsinin yetersiz güvenlik önlemlerine sahip olduğunu gördüm." diye konuştu. Parklarda genel olarak yerden yüksek olan ünitelerin çıkışlarında ve özellikle platformlarında yani yüksek zeminlerinde, aşağı düşmeyi engelleyecek yeterli bariyerlerin olmadığını ifade eden Taşbaş, "Çoğu zaman boy olarak yetersiz olabilen bu bariyerler bazen de birbirleriyle bağlanma yerlerindeki büyük boşluklar nedeniyle yetersiz." dedi.

Kaydırakların ise genellikle çıkış yerlerinde yeterli güvenlik önleminin bulunmadığına dikkat çeken Taşbaş, şöyle devam etti: "Kayılacak alanın bazı modellerde aşırı burgulu, dönmeli yapılması çocuğun kayarken aşağıya düşmesine neden olacaktır. Genellikle kayma alanlarının yan yüzeylerinin yüksekliği de yetersiz. Düz kaydıraklarda ise eğim arttıkça aşağıya iniş hızı da artıyor. Çocuğun iniş yerlerinde tutulamaması durumunda, iniş zemininin genellikle yeterli yumuşaklıkta olmaması nedeniyle yaralanmalar meydana gelebiliyor."

Gelişmiş ülkelerde parklardaki kaza oranlarını azaltmak için çok sayıda bilimsel çalışma yapıldığını ifade eden Taşbaş, Türkiye’de de sayıları az da olsa son yıllarda bu konuyu ele alan yazılar yayınlandığını aktardı. Ulusal bir ortopedi ve travmatoloji dergisinde geçen yıl yayınlanan bir araştırmaya göre; çalışmanın yapıldığı hastaneye üç aylık dönemde acil servise getirilen 120 çocuk hastadan 75’ini erkek, 45’ini kız çocukların oluşturduğunu kaydeden Taşbaş, "Bu bilgiler ışığında, ülkemizde erkek çocukların daha afacan olduğu bilimsel olarak ispatlanmış oluyor. Çocuklarda en çok yaralanmanın; evlerde yüzde 35 oranında olduğudur. En sık yaralanan bölge, el bileği ve dirsek bölgesi." ifadesini kullandı.

zaman