Çocuğunuzu Her Haliyle Kabul Edin

Çocuk
Çocuğunuzu Her Haliyle Kabul EdinTürkiye ve tüm dünyayı yakından ilgilendiren, suç işleyen çocukların kendilerine, ailelerine, suçu işledikleri hasım taraflara, suçun işlendiği yöreye ve topluma zarar...
EMOJİLE

Çocuğunuzu Her Haliyle Kabul EdinTürkiye ve tüm dünyayı yakından ilgilendiren, suç işleyen çocukların kendilerine, ailelerine, suçu işledikleri hasım taraflara, suçun işlendiği yöreye ve topluma zarar veren çok önemli sosyal bir sorun olarak dikkat çekiyor. 
 

Türkiye ve tüm dünyayı yakından ilgilendiren, suç işleyen çocukların kendilerine, ailelerine, suçu işledikleri hasım taraflara, suçun işlendiği yöreye ve topluma zarar veren çok önemli sosyal bir sorun olarak dikkat çekiyor. Uzmanlara göre; sevgi yoksunluğu, yanlış veya eksik eğitim, baskıcı disiplin yöntemleri, gecekondulaşma, çocuğun çalışmak zorunda kalması, parçalanmış aileler, ailede suçlu birey örnekleri çocukları suça iten nedenler arasında sayılıyor.

Bursa Emniyet Müdürlüğü’nce yapılan açıklamada, ebeveynlerin çocuğu her haliyle kabul etmeleri gerektiği belirtildi. Sevmeye ve sevilmeye herkesin ihtiyacı olduğunun vurgulandığı açıklamada, "Şimdiden karşılığını yıllar sonra alacağınız bir yatırım yapın ve çocuğunuzla ilgilenin. Çocuğunuzla kurduğunuz ilişki ömür boyu kuracağınız ilişkinin temelini oluşturacaktır. Temeli iyi atın ki binanız sağlam olsun. Çocuğunuza iyi bir örnek ve iyi bir model olun. Ona ne verirseniz, size de aynısını geri verecektir. Doğru, dürüst olmasını istiyorsanız. Siz de yalan söylemeyin. İçinizdeki çocuğa seslenin, onu oradaki uykusundan uyandırın. Kendi çocukluk yıllarınıza dönün. Neler hissettiğinizi neler yaşadığınızı düşünün. Çocuğunuzu anlamak şimdi daha da kolaylaşacaktır. Çocuğunuz kendisini sizin yerinize koyamaz, çünkü o sizin yaşadıklarınızı henüz yaşamadı. Ama siz kendinizi onun yerine koyabilirsiniz. " denildi.

Organize suç örgütlerinin çıkar sağlamak için suçta kullandığı çocukları, parçalanmış, aile düzeni olmayan, aile korumasından uzakta olan çocuklardan seçtikleri belirtildi. Türkiye’de, kültürel yapının doğal bir sonucu olarak; okul çağındaki gençlerin sosyal kabul ve statü arayışı içinde olmaları nedeniyle çıkar amaçlı suç gruplarına sempatiyle yaklaştıklarının tespit edildiği vurgulandı. Emniyetin açıklamasında, gençlerin bilinçlendirilmesi, suç örgütlerinin gerçek yüzlerinin kendilerine anlatılabilmesi için başta aileler ve eğiticilere büyük görevler düştüğü kaydedildi.

ERKEK ÇOCUKLAR SUÇA DAHA MEYİLLİ

Emniyet verilerine göre, genellikle çocuğun ihtiyaçlarının karşılanamaması neticesinde yarı açlık durumunun özellikle mala yönelik suçlara zemin hazırladığı dikkat çekiyor. Çocuğun suça yönelmesinde tehlikenin en büyüğü, ebeveynin sevgi ve şefkatinden yoksun bırakılması. Hırsızlık yapan çocuk, bu yolla maddi gereksinimlerini gidermekten çok ailenin ve okulun denetiminden uzak kalmanın verdiği bir başıboşlukla suça yöneliyor, sevgi ve sevecenlik eksikliğini gidermek için bu yola başvuruyor. Çocuk suçluluğuyla ilgili yapılan araştırmalar erkek çocukların kız çocuklarına göre çok daha fazla oranda suç işlediklerini gösteriyor. Türkiye’de, suç işlemiş erkek çocukları kızlara göre bir hayli yüksek oranda. Emniyet verilerine göre; hemen hemen suç işleyen çocukların yüzde 95’i erkek. Toplumun sosyal yapısı nedeniyle erkek çocuklar evleri dışında daha serbest oluyor, üzerlerindeki aile denetimi daha az oluyor.

SUÇ İŞLEYEN ÇOCUKLARIN ARKADAŞLARI ÇOĞUNLAKLA ALKOL KULLANIYOR

Emniyetin açıklamasında şu ifadelere yer verildi: "Çeşitli arkadaş gruplarına katılıp anti sosyal faaliyetler ve suç işleyebilmek için daha kolay zemin bulabilmektedirler. Okul, çocuğun ilk sosyal deneyimleri elde ettiği yerdir. Suç işlemiş çocuklar, ailenin eksikliğini giderecek, denetlemeyi ve toplumsallaşmalarını sağlayacak okul olanaklarından da yeterince yararlanamamışlardır. Çocuğun eğitim düzeyinin düşük olmasının yanı sıra suç işlediği esnada genellikle okulla ilişkisinin kesik olduğu dikkat çekmektedir. Okur yazar olmayan çocuklarda toplu halde suç işleme oranı yüzde 60’lara dayanmaktadır. Okur yazar olmayan çocukların çevreyle uyum sağlamaları daha güç olduğundan sosyal dayanışmaya ve bu tip arkadaş gruplarına ihtiyaçları daha fazla olmakta ve toplu suç işleme eğilimleri diğerlerine göre artmaktadır. Yine küçük yerleşim birimlerinden büyük şehre göç etmiş çocuklarda da, sosyal dayanışma ihtiyacının fazla olması nedeniyle daha yüksek oranda gruplar halinde suç işleme oranı tespit edilmiştir. Unutmayınız ki; çocuk yetiştirmek dünyanın en zor sanatıdır. Organize suç örgütlerinin çıkar sağlamak için suçta kullandığı çocukları, parçalanmış, aile düzeni olmayan, aile korumasından uzakta olan çocuklardan seçtikleri unutulmamalıdır.  

Haber7.com
 
 

Yorumla

FİKRİNİ BELİRT TARTIŞMAYA KATIL

Bu Yazıya İlk Yorumu Siz Yapın!
nem kurutmakoku giderme