Çocuğu Suçlamak Çözüm Değil

Çocuk
Memorial Hastanesi‘nden pedagog Dr. Melda Alantar, ailelerin, işin kolayına kaçarak çocuğu suçlamak yerine basit birkaç tedbir alarak sömestr tatilini en verimli şekilde geçirebileceklerini söyl...
EMOJİLE

Memorial Hastanesi‘nden pedagog Dr. Melda Alantar, ailelerin, işin kolayına kaçarak çocuğu suçlamak yerine basit birkaç tedbir alarak sömestr tatilini en verimli şekilde geçirebileceklerini söyledi.

Ailenin yüksek başarı beklentisi ve "tembel", "sorumsuz" gibi olumsuz sıfatlarla çocuğu etiketlemesinin onun kendine duyduğu güveni zayıflatacağını belirten Alantar, "Öğrencinin gelişme gösterdiği ve zorlandığı alanları belirlemek için çocuğunuzla birlikte öğretmeniyle görüşün. Belli konularda başarılı olamayan öğrencilere yönelik kurs, etüt gibi özel düzenlemelerden yararlanın. Ailenizde ve çevrenizde size bu konuda destek olabilecek insanları belirleyin." dedi.

Karnedeki notlar öğrencinin yarı dönem okul başarısını yansıtır. Sömestr tatilini çocuğunuzun okulda neden zorlandığını belirledikten sonra uygun çalışma programıyla başarıyı yakalaması için bir fırsat dönemi olarak değerlendirin. Dr. Melda Alantar, "Çocuğunuzun karnesinde zayıf not varsa, düzeltmek için koca bir dönem sizi bekliyor." diyerek gerekli tedbirlerin alınabileceğini aktardı.

Tatilde aile büyüklerini ziyaret edin

Pedagog Dr. Melda Alantar, aile paylaşım geceleri düzenlenebileceğini söyledi. "Haftada bir gece en az üç saati birlikte geçirin. Özellikle ergenlerin aile törenlerine ihtiyaçları vardır. Aile bağlarının pekiştirilmesi için geniş aile olarak tanımlanan büyükanne, büyükbaba, hala, teyze, amca, dayı, yeğen, kuzen vb. yakınlarla paylaşmak amacıyla ziyaretler düzenlenebilir." diyen Alantar, "Şehir veya memleket dışında yaşayan yakın akrabalarla görüşmek için düzenlenen geziler, geniş aileyle kaynaşma fırsatı sundukları gibi, aile bireylerine doğdukları, büyüdükleri yerleri görme, anılarını tazeleme ve paylaşma imkânı da sağlar." şeklinde konuştu.

Yorumla

FİKRİNİ BELİRT TARTIŞMAYA KATIL

Bu Yazıya İlk Yorumu Siz Yapın!
nem kurutmakoku giderme