Çalışan Annenin Çocuğu Daha Kilolu

Çocuk
Bilim adamları anneleri çalışan çocukların aşırı kilo almaya daha yatkın olduğunu belirledi.  University College London‘da görevli bilim adamları, iş ve aile sorumluluğu arasında büyük çaba...
EMOJİLE

Bilim adamları anneleri çalışan çocukların aşırı kilo almaya daha yatkın olduğunu belirledi. 
University College London‘da görevli bilim adamları, iş ve aile sorumluluğu arasında büyük çaba gösteren çalışan annelerin sağlıklı yemekler hazırlamak için yeterli zamanları olmadığına ve bu nedenle çocukların dengesiz beslendiğine inanıyor.

Aileleri dışarıda çalışan çocukların, eve geldiklerinde tatlı abur cuburlar yedikleri ve boş vakitlerini akşama kadar televizyonun önünde geçirdikleri belirtiliyor. Ayrıca, bu çocukları sabahları okula anneleri arabayla bıraktığı için çocukların yürümediği ve daha az egzersiz yaptıkları kaydedildi.

Araştırmacılar, yeni neslin çocuklarının anneleri çalışıyorsa aşırı kilo almaya yüzde 50 oranında daha meyilli olduklarını söylediler.

Araştırma sonuçlarına göre, 1965 ve 1991 yılları arasında 7 yaşındaki 8 bin 500’den fazla çocuğun kilolu olduğu tespit edildi. 1965 yılında kızların yüzde 8’i, erkeklerin yüzde 12’sinin aşırı kilolu ya da obez olduğu görülürken, 91 yılına kadar bu oranın yüzde 50’ye çıktığı belirlendi.

Ayrıca çalışma, anne ve babası aşırı kilolu olan çocukların da aşırı kilolu olmaya yatkın olduğunu gösterdi. Araştırmacılar, aşırı kilolu ve obez çocuklarda oluşabilecek sağlık sorunları konusunda aileleri uyarıyor.