Çocuk

Biberon Dişleri Çrütür mü?

Bugüne kadar annelerin kafasını karıştıran bu konu hakkında, biberonun tek başına dişleri çürütmeyeceğini söyleyen uzmanlar, içine konan içeceğin dişleri çürütebileceğini açıklıyorlar.   Mayo Clinic’te yer alan habere göre, "biberon çürüğü"..

Biberon Dişleri Çrütür mü?

Bugüne kadar annelerin kafasını karıştıran bu konu hakkında, biberonun tek başına dişleri çürütmeyeceğini söyleyen uzmanlar, içine konan içeceğin dişleri çürütebileceğini açıklıyorlar.
 

Mayo Clinic’te yer alan habere göre, "biberon çürüğü" olarak adlandırılan bu durum bebeğe özellikle yatmadan önce biberon içinde mama, süt, meyve suyu ya da diğer şekerli içeceklerin verilmesi halinde oluşuyor.

Bu içeceklerin kalıntıları bebeğin dişlerinde uzun süre kalınca, ağızda asitli bir ortam oluşuyor ve bu da diş çürüğüne yol açıyor. Çocuğunuz bu içecekleri her içişinde bakteriler tarafından üretilen asit dişlere saldırıyor. Birçok saldırıdan sonra, dişler çürüyor. Eğer biberon çürüğü tedavi edilmezse, bu çürük dişler iltihaba, enfeksiyona, şiddetli ağrıya ve diş kaybına neden olabilmektedir.

Diş çürüğünü artıran diğer faktörler:

– Bebeğin şeker içeren içeceklerle uzun süreli ya da sık sık beslenmesi,

– Şekerli atıştırmalıklar yenmesidir.

Ancak birkaç basit önlem ile çocuğunuz dişlerinin çürümesini önleyebilirsiniz:

– Her öğünden sonra bebeğinizin dişlerini su ve yumuşak bir fırçayla temizleyin. Dişlerin çıkmadığı dişetlerini de gazlı bezle silerek temizleyebilirsiniz.

– Gece yatarken içinde mama, süt, meyve suyu ya diğer şekerli içecekler bulunan biberonu bebeğinizin ağzında bırakmayın.

– Öğünler arasında ya da geceleri bebeğinizin rahat uyuması için temiz bir emzik kullanın. Emzik kullanmaya başlamadan önce doktorunuza ya da diş hekiminize danışın.

– Şekerli içeceklerin sadece yemeklerde içilmesine izin verin. Çocuğunuzun bu tür içecekleri yemek aralarında tüketmesini yasaklayın. Ayrıca, şekerleme ve kurabiye, cips gibi abur cuburlardan uzak durmasını sağlayın. Bunun yerine çocuklarınıza taze meyve ya da sebze verin.

– Çocuklarınıza çeşme suyu verin. Yemeklerden, abur cubur yedikten sonra ya da şekerli içecek içtikten sonra bir bardak su ağzı ve dişleri hemen yıkayacaktır. Ayrıca, çeşme sularında dişleri çürüklere karşı koruyan florür bulunur. Çocuğunuzun ihtiyacı olan ya da aldığı florür miktarından emin değilseniz çocuğunuzun doktoruna ya da diş hekimine sorabilirsiniz.

– Diş hekimini düzenli olarak ziyaret edin. Çocuğunuz 1 yaşına girdikten sonra profesyonel diş temizliği ile düzenli ağız muayenelerini yaptırın. Düzenli diş hekimi ziyaretleri problemleri önleyecek ya da erkenden tespit edilmesine yardım edecektir.

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL