Bebeğinizi Sakın Böyle Yatırmayın

Çocuk
Paediatrics dergisinde yayınlanan çalışmaya göre, kadın dergilerinde tasvir edilen uyku ortamlarının üçte ikisinin tehlikeli olduğu belirtiliyor. Children’s National Medical Center isimli merkez...
EMOJİLE

Paediatrics dergisinde yayınlanan çalışmaya göre, kadın dergilerinde tasvir edilen uyku ortamlarının üçte ikisinin tehlikeli olduğu belirtiliyor.

Children’s National Medical Center isimli merkezde görevli araştırmacılar, 20-40 yaşlarındaki kadınlar arasında yaygın olarak okunan 24 dergide yer alan uyuyan bebek resimlerini inceledi. Resimleri uyku pozisyonları için değerlendiren araştırmacılar, resimlerdeki bebeklerin yan yatış ve sırt üstü yatış yerine yüzüstü yatırıldığını, ayrıca bebeklerin sert yataklar yerine yumuşak yatakta yatırıldığını açıkladı. Araştırmacılar, ani bebek ölümü sendromunu önlemek için doktorların önerileri ile annelerin medyada gördükleri arasında büyük farklar bulunduğunu kaydetti.

Sağlıklı bir bebeğin uykusunda aniden ve beklenmedik bir şekilde ölmesi anlamına gelen ani bebek ölümü sendromunu engellemek için, Amerikan Pediatri Derneği, bebeklerin uyurken sırt üstü yatırılmasını; anne ve babalarından ayrı olarak battaniye, yastık ve yumuşak yatak takımı olmaksınız sert yatakta yatırılmasını öneriyor.