Bebeğimi Vermem Ellere!

Çocuk
Çalışan kadınlar için bebek sahibi olduktan sonraki süreç en az doğum kadar sancılı. Bu yüzdendir ki Esra Ceyhan, İpek Acar ve Açelya Akkoyun, işlerine ara vererek bebeğini kendi elleriyle büyütenlerd...
EMOJİLE

Çalışan kadınlar için bebek sahibi olduktan sonraki süreç en az doğum kadar sancılı. Bu yüzdendir ki Esra Ceyhan, İpek Acar ve Açelya Akkoyun, işlerine ara vererek bebeğini kendi elleriyle büyütenlerden. En iyi bebek bakımının anne-baba tarafından yapılabileceğini düşünen ünlü isimler, bebeklerini nasıl büyüttüklerini anlattı.

Evlerin duvarlarını süsleyen ya da işyerlerinde masanın üstüne konulan mutlu aile tablosuna alışığız. Peki ya bu manzaraya ekranlarda şahit olmaya? Son yıllarda evli, mutlu, çocuklu olan ünlü sayısı artıyor. Ne var ki bebek sahibi olduktan sonraki süreç, çalışmak isteyen anneler için oldukça sancılı. Kimileri işi uğruna evladını geri plana atamazken, kimileri de işinden vazgeçmemek için ‘dadı’ tutuyor ama karşılaştıkları sorunlar onları çıkmaza sokuyor. Manken Deniz Akkaya’nın, çocuğunun dadısı ile mahkemelik olmasının ardından Ebru Şallı, dadı krizi yaşamıştı. Biz de bundan yola çıkarak ünlü isimlere annelik süreçlerinde bebeklerini büyütürken nasıl bir yol izlediklerini sorduk.

Bebeği dünyaya geldikten sonra sunucu Esra Ceyhan ilk 6 ay boyunca çalışamamış. Bir annenin her zaman bebeğinin yanında olması gerektiğine inanan Ceyhan, çocuğunu asla yalnız bırakmadığını ifade ediyor. "Ya ben ya babası ya da anneannesi hep yanında oldu." diyen Ceyhan, dadı yerine alanında uzman kişiler tarafından bebek bakımının yapılması gerektiği kanaatinde. Zaruri bir durum olmadıkça çocukların bakıcılara emanet edilmesini doğru bulmayan Ceyhan, kendisinin bu konuda bebek hemşiresinden yardım aldığını dile getiriyor. Bebeğinin Allah’ın bir hediyesi ve emaneti olduğuna işaret eden ünlü sunucu, "Bir emanete nasıl sahip çıkarsınız ki? Yanımda çalıştırdığım bebek bakıcısının hepatitten tutun da AIDS’e kadar tüm sağlık kontrollerini yaptırarak titiz davranmaya çalıştım." diyor. Şarkıcı İpek Acar da bebeğini büyütmek için dadı tercih etmeyenlerden. Kayahan ile evli olan Acar, en iyi bebek bakımının anne-baba tarafından verilebileceği düşüncesinde. Dadı tutmayı ünlü olmaya bağlamayan Acar, "Bizim nasıl olduğumuz zaten ekranlardan belli. Normal standartlardaki bir Türk ailesi, çocuğunu nasıl büyütüyorsa biz de öyle büyüttük." ifadesini kullanıyor ve herkese de bu yolu seçmelerini tavsiye ediyor.

Hayat standardımı yükseltmek yerine bebeğimle ilgilenmeyi seçtim

Açelya Akkoyun ise kendisine yardımcı olan birisinin olduğunu; ancak bebeğinin her şeyiyle kendisinin ilgilendiğini belirtiyor. 2 yıl boyunca emzirdiği için bebeğiyle direkt temasta bulunduğunu kaydeden Akkoyun, "Kızımı yardımcıma bıraktığım oldu ama yanında mutlaka annem veya kayınvalidem vardı." diye konuşuyor. İmkânı olduğu için çocuğunun sevgiye en fazla ihtiyacı olduğu 0-3 yaş arasında çalışmadığını belirten oyuncu, "Belirli bir hayat standardım var. Onu yükseltmek için çocuğumu yabancı ellere emanet etmedim." diyor ve ekliyor: "Maddî imkânı olmayıp da çalışmak zorunda kalanlar ayrı. Ama benim sıkıntım yoktu ve tercihim bebeğime bakmaktı." Psikolog Meltem Kavcar Sırmalı, bir annenin en az bir sene bebeğiyle duygusal bağ kurması gerektiğine işaret ediyor. Yardımcı tutulmasının sakıncası olmadığına değinen Sırmalı, "Ancak ilgi anne tarafından verilmeli. Bakıcının verdiği ilgiyle annenin çocuğuna verdiği ilgi kıyaslanamaz." diyor.
 

Zaman