Bebeğe Hayat Sıvısı

Çocuk
Gebeliğinin 24. haftasında rahmindeki sıvıda kaçak olması nedeniyle bebeğinin ölü ya da sağlıksız doğacağı endişesiyle kürtaj olmaya karar veren anne, karnına yapılan 1.5 litrelik sıvı takviyesiyle 10...
EMOJİLE

Gebeliğinin 24. haftasında rahmindeki sıvıda kaçak olması nedeniyle bebeğinin ölü ya da sağlıksız doğacağı endişesiyle kürtaj olmaya karar veren anne, karnına yapılan 1.5 litrelik sıvı takviyesiyle 10 hafta sonra anne oldu.

İkinci çocuğuna gebe kalan 30 yaşındaki Aytaç Dalkılıç, gebeliğinin 24. haftasında, bebeğin içerisinde yaşadığı sıvı kaybı şikayetiyle İzmir’deki iki hastaneye başvurdu. Hastanelerde kendisine bebeğin ölü doğacağı, doğsa bile yaşamayacağı söylenmesi üzerine aile ”kürtaj” kararı verdi.

Başka bir hastaneye giden ve buradaki kadın doğum uzmanı Prof. Dr. Namık Demir, Opr. Dr. Tunç Canda, Opr. Dr. Orçun Sezer’e başvuran Dalkılıç ailesi, doktorların bebek için kürtaja gerek olmadığı, sıvı kaybının telafi edileceği yönündeki kararı üzerine yeniden umutlandı.

Doktorlar, Dalkılıç’a anne karnında kaybettiği sıvıdan takviye etti. İlk etapta 300 mililitre sıvı takviyesi yapan ekip, Dalkılıç’ın süre kazanmasını sağladı.

BEBEĞİN RAHAT İDRAR YAPMASINI SAĞLADI

Prof. Dr. Demir, sıvı azalmasının ardından sıvıdan örnek alarak kromozom analizi yaptıklarını, eksilen sıvıyı yerine koyduklarını anlattı. Anne karnındaki sıvının benzeri bir sıvıyı enjekte ettiklerini, yaptıkları incelemede bebekte herhangi bir sorun olmadığını tespit ettiklerini dile getiren Demir, sıvıyı izlemeye aldıklarını, sıvının anne karnındaki bebeğin rahat idrar yapmasını sağlayarak, anneye bir ay süre kazandırdığını söyledi.

34. HAFTADA BEBEĞİN AKCİĞERLERİNİ OLGUNLAŞTIRICI İĞNE YAPILDI VE DOĞUM GERÇEKLEŞTİRİLDİ

Annedeki sıvı kaybının devam etmesinin ardından yeniden sıvı takviyesinde bulunduklarını belirten Demir, ”Gebeliğin 28. haftasında tekrar sıvı takviyesinde bulunduk. Bu da bizi 5 hafta kadar idare etti. Bebeğin gelişimi normal süre içinde devam ediyordu. Son olarak da 31. haftada tekrar sıvı vererek, 34. haftaya ulaşmayı amaçladık. 34. haftada bebeğin akciğerlerini olgunlaştırıcı iğne yaparak, bebeğimizi doğurttuk. Bebek 2 kilo 220 gram doğdu ve gayet sağlıklı. Doğar doğmaz ağlamaya başladı. Akciğerlerinde bir gelişim kusuru yaşanmadı.”

ANNE KARNINA 3 KEZ TOPLAM 1.5 LİTRE SIVI TAKVİYE EDİLDİ

Anne karnındaki sıvının, bebeğin iskelet-kas sisteminin gelişimi ve akciğer gelişimi açısından oldukça önemli olduğunu vurgulayan Prof. Dr. Demir, sıvının azaldığı zaman bebeğin anne karnında rahmin baskısı altında kaldığını ve akciğerinin gelişemediğini, başka bir problemi olmasa bile doğduktan sonra hayatını kaybedebileceğini söyledi.

Annelerin sıvı kaçağı olduğu zaman paniklemeden ilgili yerlere başvurması gerektiğine dikkati çeken Prof. Dr. Demir, ”Bu basit yöntemle bebeklerin yaşama tekrar bağlanmasına katkıda bulunuyoruz. Anneye 3 kez toplam 1.5litre sıvı verdik” dedi.